06.05.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 maja 2010 r., sygn. II FSK 27/09

Postanowienie przewodniczącego zarządu jednostki samorządu terytorialnego w przedmiocie ulgi podatkowej, o którym mowa w art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, nie podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego. Sąd administracyjny winien jednak dokonać kontroli jego legalności przy rozpoznawaniu skargi na decyzję dyrektora izby skarbowej, stosownie do art. 134 § 1 i art. 135 p.p.s.a.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Grzegorz Borkowski, Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia del. WSA Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca), Protokolant Dorota Żmijewska, po rozpoznaniu w dniu 6 maja 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P.C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 października 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 1101/08 w sprawie ze skargi P.C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 3 marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie rozłożenia na raty zaległości podatkowej w podatku od spadku 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz P.C. kwotę 547 (słownie: pięćset czterdzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 października 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 1101/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P.C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 3 marca 2008 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z dnia 7 maja 2007 r. w przedmiocie odmowy rozłożenia na raty zaległości podatkowej z tytułu podatku od spadków i darowizn wraz z odsetkami za zwłokę.

W wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Wnioskiem z dnia z 20 lipca 2006 r. P. C. (zwany dalej Skarżącym) wniósł o rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej w podatku od spadku po zmarłej matce. W uzasadnieniu wniosku wyjaśnił, że spadek nabył w równych częściach wraz z siostrą i ojcem. Obecnie spieniężenie spadku nie jest możliwe. Jego ojciec zmarł w 2006 r. pozostawiając testament oraz spadkobierców ustawowych. Spadek po ojcu będzie przedmiotem odrębnego postępowania sądowego a jego wynik nie jest znany. Skarżący pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym ze studiującą, niepracującą żoną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty