27.01.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 27 stycznia 2010 r., sygn. I FSK 1955/08

Jeśli dana czynność wykonana została poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika czy wykonującego wolny zawód, to w świetle art. 4 ust. 1 i 2 VI Dyrektywy z tytułu wykonania takiej czynności dany podmiot nie może być uznany za podatnika VAT i to bez względu na to, czy czynność tę wykonał jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, czy też wielokrotnie.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (spr.), Sędzia NSA Juliusz Antosik, Sędzia del. WSA Ryszard Pęk, Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 27 stycznia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 lipca 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 392/08 w sprawie ze skargi M. M. B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 31 października 2007 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 30 lipca 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 392/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi M. M. B. na interpretację Ministra Finansów z 31 października 2007 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług uchylił zaskarżoną interpretację, stwierdził, że nie może być ona wykonana w całości i zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.

W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że we wniosku o udzielenie interpretacji skarżący podał, że w 1990 r. nabył wraz z żoną grunty orne w celu prowadzenia działalności rolniczej. W wyniku zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zakupiona nieruchomość gruntowa zmieniła swój status, stając się gruntem pod budownictwo mieszkaniowe. Decyzją Burmistrza S. z 6 lipca 2006 r. został zatwierdzony podział nieruchomości, w wyniku którego powstały 23 działki. Skarżący wskazał, że w związku z nieopłacalnością produkcji rolnej 11 października 2006 r. na podstawie jednego aktu notarialnego zbył 5 działek jednemu odbiorcy, nie naliczając od tej transakcji podatku VAT, a nadto planuje sprzedaż kolejnych działek. W związku z tym zadał następujące pytania: czy należy opodatkować pierwszą transakcję sprzedaży i uregulować należność wraz z odsetkami oraz czy istnieje obowiązek opodatkowania sprzedaży kolejnych działek.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne