Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2010 r., sygn. I FSK 1895/08
Podatnikowi, który jest producentem produktów spożywczych następnie darowanych przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów, które posłużyły do wyprodukowania darowanych produktów pod warunkiem prawidłowo prowadzonej ewidencji.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 28 stycznia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. I. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 11 stycznia 2008 r. sygn. akt I SA/Wr 970/07 w sprawie ze skargi W. I. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 2 marca 2007 r. nr PP-4407/162/06 w przedmiocie określenia kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym VAT do przeniesienia na następny miesiąc za: styczeń i październik 2003 r. oraz określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiące : luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, listopad i grudzień 2003 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od W. I. G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 3.600 ( słownie: trzy tysiące sześćset ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji
Wyrokiem z dnia 11 stycznia 2008 r., sygn. akt I SA/Wr 970/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę W. I. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. [...] z dnia 2 marca 2007 r., w przedmiocie określenia kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym VAT do przeniesienia na następny miesiąc za styczeń i październik 2003 r., oraz określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiące: luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, listopad i grudzień 2003 r.
2. Uzasadnienie Sądu pierwszej instancji
2.1. Wojewódzki Sąd Administracyjny uzasadniając podjęte rozstrzygnięcie w pierwszej kolejności wskazał, że prowadzone przez W. G. księgi i ewidencje nie spełniały kryterium rzetelności już choćby z tego powodu, że w ewidencji sprzedaży VAT (czego podatnik nie kwestionował) nie rejestrował on dokonywanych w kolejnych miesiącach 2003 r. darowizn pieczywa na rzecz instytucji charytatywnych. Czynności te, zrównane w skutkach ze sprzedażą towarów podlegały w 2003 r. opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z Nr 11, poz. 50 ze zm.) (dalej: ustawa o VAT). Już tylko ta okoliczność potwierdzała, że prowadzona przez podatnika ewidencja VAT nie mogła być uznana za rzetelną w rozumieniu art. 193 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (dalej: O.p.), skoro nie odzwierciedlała stanu rzeczywistego dokonywanych przez podatnika czynności, co najmniej w zakresie darowizn. Podatnik nie dokumentował też tych czynności w przewidzianej prawem formie, ani nie deklarował należnego z tego tytułu podatku VAT. Ten ewidentny przykład nierzetelności urządzeń księgowych potwierdzał zasadność pominięcia przez organy - ksiąg jako dowodu w sprawie, na podstawie art. 193 § 4 O.p.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty