Postanowienie NSA z dnia 17 września 2009 r., sygn. II OSK 1401/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Niewiadomski Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski (spr.) Sędzia del. NSA Jerzy Krupiński Protokolant Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 17 września 2009 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej G. K. -J. i M. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 maja 2008 r. sygn. akt I SA/Wa 55/08 w sprawie ze skargi G. K. -J. i M. J. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...]10 września 2007 r. nr [...] w przedmiocie nakazu przeprowadzenia robót budowlanych przy zabytku oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 29 maja 2008 r., sygn. akt I SA/Wa 55/08 oddalił skargę G. K-J. i M. J. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] września 2007 r., nr [...] w przedmiocie nakazu przeprowadzenia robót budowlanych przy zabytku.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzją z dnia [...] września 2007 r., po rozpatrzeniu odwołania G. K. -J. i M. J. od decyzji Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] nakazującej przeprowadzenie robót budowlanych przy dworze w B. , w terminie do dnia 30 września 2007 r., uchylił zaskarżoną decyzję w części dotyczącej wyznaczenia terminu zakończenia nakazanych prac, wyznaczył nowy termin ich zakończenia - do dnia 30 maja 2008 r., a w pozostałej części utrzymał tą decyzję w mocy.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji wskazano, że wzniesiony w XVI wieku dwór w B. , wpisany został do rejestru zabytków pod nr [...] decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze z dnia [...] kwietnia 1961 r. Jest on jedną z najcenniejszych renesansowych rezydencji zachowanych na terenie Ziemi Lubuskiej. Właściciele dworu G. K. -J. i M. J. nabyli ww. zabytek w dniu 1 lutego 1990 r. W chwili zakupu mieli oni wiedzę o stanie technicznym dworu, czego dowodzi zapis w pkt 9 aktu notarialnego (Rep. 223/1990), w którym zobowiązali się do przeprowadzenia remontu zabytku w ciągu czterech lat. Pomimo tego, do chwili obecnej nie zostały podjęte żadne prace naprawcze przy tym cennym zabytku, a jego stan techniczny ulega stopniowemu pogorszeniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty