Postanowienie NSA z dnia 28 sierpnia 2009 r., sygn. I OSK 799/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Joanna Banasiewicz po rozpoznaniu w dniu 28 sierpnia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. B. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 12 marca 2009 r., sygn. akt II SA/Go 846/08 o odrzuceniu skargi R. B. na czynność Prezydenta Miasta N. w przedmiocie odmowy zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego postanawia: oddalić skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Pismem z dnia 28 listopada 2008 r. R. B. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. za pośrednictwem Prezydenta Miasta N., skargę ,,na czynność Prezydenta Miasta N. z zakresu administracji publicznej dotyczącą uprawnień wynikających z przepisów prawa, polegającą na odmowie zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego". Skarżący domagał się stwierdzenia bezskuteczności zaskarżonej czynności oraz uznania, iż Prezydent Miasta N. jest zobowiązany do zawarcia z nim umowy najmu lokalu mieszkalnego położonego w N. przy ul. [...].
Postanowieniem z dnia 12 marca 2009 r. Wojewódzki Sad Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim odrzucił skargę R. B. Zdaniem Sądu zaskarżona przez skarżącego R. B. czynność Prezydenta Miasta N. polegająca na odmowie zawarcia z nim umowy najmu, nie stanowi określonego w art. 3 § 2 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej p.p.s.a. )aktu ani też czynności z zakresu administracji publicznej dotyczących uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa. W ocenie Sądu nie ulega wątpliwości, iż przedmiotowa sprawa nie stanowi sprawy z zakresu administracji publicznej, gdyż jest sprawą cywilną i dotyczy czynności o charakterze cywilnoprawnym. Stosownie bowiem do art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku , Nr 31 póz. 266 ze zm. ) tj. aktu prawnego regulującego zasady gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy do jej zadań własnych należy tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej. W myśl art. 5 ustawy odpłatne używanie lokalu wchodzącego w skład zasobu mieszkaniowego gminy regulowane jest nie w formie decyzji administracyjnej, ale umowy cywilnoprawnej. Spory na tle takich umów są zaś sporami o charakterze cywilnym ( art. 1 i 2 k.p.c. ) do rozpoznania których powołane są sądy powszechne. WSA podniósł, że skarżący wywodzi swoje uprawnienie do zawarcia umowy najmu z faktu pokrewieństwa ze zmarłym najemcą lokalu (matka) oraz faktu wspólnego zamieszkiwania w tym lokalu z tymże najemcą. Sąd zaznaczył, że stanowiąca przedmiot zaskarżenia czynność Prezydenta Miasta N. , uzewnętrzniona w jego pismach z dnia 15 stycznia 2008 r., 31 stycznia 2008 r., 6 października 2008 r., 13 listopada 2008 r., stanowiła tylko i wyłącznie oświadczenie woli organu w zakresie wniosku skarżącego o zawarcie umowy najmu. Prezydent Miasta nie występuje w tym zakresie jako organ administracji publicznej wykonujący czynności z zakresu administracji publicznej, ale jako reprezentujący osobę prawną tj. gminę, będącą właścicielem lokalu, w zakresie wykonywania jej uprawnień majątkowych z zakresu prawa cywilnego. Złożenie tego oświadczenia przez organ będący organem administracji publicznej nie czyni automatycznie z tej czynności, czynności z zakresu administracji publicznej. Zaskarżona czynność stanowi czynność o charakterze cywilnoprawnym. Skarżący uprawniony jest zatem do wystąpienia z powództwem do właściwego miejscowo sądu rejonowego o ustalenie wstąpienia w stosunek najmu po zmarłej matce.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty