29.06.2009

Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 2009 r., sygn. I OSK 949/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Lech (spr.) Sędziowie NSA Joanna Banasiewicz del. WSA Monika Nowicka Protokolant Michał Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2009r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Gospodarki od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 marca 2008 r. sygn. akt IV SA/Wa 167/08 w sprawie ze skargi A. R. na decyzję Ministra Gospodarki z dnia [...] listopada 2005 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności orzeczenia w sprawie przejęcia przedsiębiorstwa 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania; 2. zasądza od A. R. na rzecz Ministra Gospodarki kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 marca 2008 r., sygn. akt IV SA/Wa 167/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Ministra Gospodarki z dnia [...] listopada 2005 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności orzeczenia w sprawie przejęcia przedsiębiorstwa.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd wskazał na następujący stan faktyczny i prawny sprawy: w dniu [...] sierpnia 1949 r., Minister Przemysłu Lekkiego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, na podstawie art. 3 ust. 1 lit. a pkt 17 i ust. 5, art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. Nr 3, poz. 17) oraz § 65 ust. 1 lit. a i § 71 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. Nr 16 poz. 62), wydał orzeczenie Nr [...] o przejęciu przedsiębiorstw na własność Państwa, między innymi Przedsiębiorstwa Spółka Wydawnicza "[...]" M. D. i S-ka - Kraków, ul. [...].

Wnioskiem z dnia [...] listopada 2003 r. pełnomocnik A. R., jedynego spadkobiercy M. i M. D. - właścicieli przedmiotowego przedsiębiorstwa, złożył wniosek do Ministra Gospodarki i Pracy o stwierdzenie nieważności wskazanego wyżej orzeczenia w części dotyczącej przejęcia Przedsiębiorstwa Spółka Wydawnicza "[...]" M. D. i S-ka - Kraków, ul. [...], wskazując, że orzeczenie to zostało wydane bez podstawy prawnej i z rażącym naruszeniem przepisów postępowania określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. Pełnomocnik zwrócił między innymi uwagę na okoliczność, że z § 30 powołanego rozporządzenia nie wynikają kryteria kwalifikacji przedsiębiorstw podlegających przejęciu. W związku z tym stwierdzono, że właściwy Minister mógł ogłosić odpowiedni wykaz przedsiębiorstw podlegających przejęciu tylko wówczas, gdy istniały kryteria, według których można było zakwalifikować konkretne przedsiębiorstwo jako podlegające przejęciu na własność Państwa w trybie ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne