18.06.2009

Wyrok NSA z dnia 18 czerwca 2009 r., sygn. I OSK 1024/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Kacprzak Sędziowie NSA Roman Ciąglewicz (spr.) NSA Anna Łukaszewska - Macioch Protokolant Michał Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 18 czerwca 2009r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 kwietnia 2008 r. sygn. akt II SA/Wa 1505/07 w sprawie ze skargi H. S. na decyzję Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania decyzji o prawie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 kwietnia 2008 r., sygn. akt II SA/Wa 1505/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę H. S. na decyzję Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z dnia [...] czerwca 2007 r., nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Krakowie, z dnia [...] kwietnia 2007 r., nr [...], w przedmiocie odmowy wydania decyzji o prawie zamieszkania w lokalu mieszkalnym.

Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy.

Dyrektor Oddziału Regionalnego powołał się na przepisy art. 29 i art. 13 ust.6 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz.398 ze zm.). Wskazał, że H. S. w dniu 23 stycznia 2007 r. wystąpiła o wydanie decyzji trybie art. 29 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, o prawie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym. Organ ustalił, że wnioskodawczyni korzysta ze świadczeń pomocy społecznej w postaci zasiłku stałego i obiadów. Jest osobą o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Jej córka K. S. jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kielcach jako bezrobotna, a syn Ł. S. wyjechał do pracy za granicę. Wnioskodawczyni jest właścicielką nieruchomości oraz gospodarstwa rolnego we wsi C., gmina S. Gospodarstwo to wydzierżawiła do dnia 28 sierpnia 2016 r. Dom w C. zamieszkiwany jest przez matkę zainteresowanej, a nie przez dzierżawcę gospodarstwa rolnego. Przepis art. 29 stanowi, że w sytuacji wyjątkowej, dyrektor oddziału regionalnego Agencji, za zgodą Ministra Obrony Narodowej, może wydać decyzję o prawie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym innej osobie, niż żołnierz służby stałej. Dyrektor wywodził, że wyjątkowość sytuacji strony jest przesłanką konieczną do wydania decyzji, ale wyłącznie pod warunkiem występowania w danej miejscowości wolnego zasobu mieszkaniowego. Zasób Agencji przeznaczony jest bowiem wyłącznie na zakwaterowanie żołnierzy zawodowych. Organ uznał, że nie występują przesłanki z art. 29 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP. Sytuacja H. S. nie jest wyjątkowa. Posiada ona gospodarstwo rolne i dom, w którym mogłaby zamieszkać. Dodał, że strona ubiega się o wydanie decyzji o prawie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym położonym w K., przy ulicy [...], z którego to lokalu w dniu 17 lipca 2006 r. została wyeksmitowana (pozostał dług w wysokości 40493,20 zł). Dyrektor stwierdził nadto, że lokal ten nie może być przedmiotem rozpatrywania, gdyż został zasiedlony przez żołnierza zawodowego służby stałej. Argumentował jeszcze, iż w Kielcach utrzymuje się wyjątkowo trudna sytuacja mieszkaniowa żołnierzy zawodowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp