05.06.2009

Wyrok NSA z dnia 5 czerwca 2009 r., sygn. I OSK 852/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Janina Antosiewicz Sędzia NSA Jolanta Rajewska Sędzia WSA del. Marzenna Linska - Wawrzon (spr.) Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 5 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. Ś. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 6 lutego 20008 r. sygn. akt II SA/Rz 729/07 w sprawie ze skargi A. Ś. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie rozgraniczenia nieruchomości i przekazania sprawy sądowi rejonowemu oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 6 lutego 2008 roku oddalił skargę A. Ś. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu z dnia [...] lipca 2007 roku, nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie rozgraniczenia nieruchomości i przekazania sprawy Sądowi Rejonowemu.

W uzasadnieniu Sąd wskazał, iż Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnobrzegu decyzją z dnia [...] lipca 2007r., wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) po rozpatrzeniu odwołania A. Ś. utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Kolbuszowej z dnia [...] października 2006r. o umorzeniu postępowania administracyjnego i przekazaniu z urzędu do rozpatrzenia Sądowi Rejonowemu w Kolbuszowej sprawy rozgraniczenia nieruchomości położonych w Kolbuszowej Górnej, oznaczonych w operacie ewidencji gruntów i budynków jako działka nr [...] będącą własnością A. i W. W. (Kw [...]) z działką nr [...] będącą własnością A. Ś. (Kw [...]).

Według ustaleń organu odwoławczego postanowieniem z dnia [...] marca 2006r. Burmistrz Kolbuszowej wszczął na wniosek postępowanie rozgraniczeniowe pomiędzy działką nr [...] a działką nr [...], upoważniając do czynności technicznych związanych z ustaleniem granic uprawnionego geodetę. Po otrzymaniu od geodety operatu pomiarowego, przyjętego do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w Ośrodku w Kolbuszowej, organ I instancji wydał w trybie art. 34 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne /Dz. U. z 2005 r. Nr 240, poz. 2027 ze zm./ decyzję z dnia [...] października 2006 r. umarzająca postępowanie administracyjne i przekazującą z urzędu do rozpatrzenia Sądowi Rejonowemu w Kolbuszowej sprawę rozgraniczenia wskazanych wyżej nieruchomości. W uzasadnieniu tej decyzji podano, że jako podstawę do ustalenia granicy geodeta przyjął mapę ewidencji gruntów w skali 1 : 2880 z okresu uwłaszczeń. W granicy pomiędzy działkami nr [...] i [...] istnieje trwałe ogrodzenie. Na szkicu granicznym geodeta wykazał, że na pewnym odcinku granica uwidoczniona na mapie przebiega w inny sposób niż usytuowane jest ogrodzenie. Wnioskodawca rozgraniczenia przyjął przebieg granicy wskazany przez geodetę, natomiast wg pełnomocnika właściciela działki nr [...] granica ma przebiegać zgodnie ze stanem wykazanym w księdze wieczystej. Wobec takich rozbieżności organ I instancji uznał, że brak jest podstaw do wydania decyzji o rozgraniczeniu w trybie art. 33 ust. 1 ustawy - prawo geodezyjne i kartograficzne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp