21.05.2009 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 21 maja 2009 r., sygn. II OSK 256/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz Sędziowie sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.) sędzia del. WSA Jarosław Stopczyński Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 21 maja 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej E. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 września 2008 r. sygn. akt IV SA/Gl 46/08 w sprawie ze skargi E. W. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach, 2. zasądza od Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach na rzecz E. W. kwotę 200 (słownie: dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 września 2008 r., sygn. akt IV SA/Gl 46/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę E. W. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia [...] listopada 2007 r. w przedmiocie choroby zawodowej.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, iż Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku - Białej decyzją z dnia [...] września 2007 r., wydaną na podstawie art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2006 r., Nr 122, poz. 851 ze zm.), nie stwierdził u E. W. choroby zawodowej - przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy pod postacią cieśni w obrębie nadgarstka, wymienionej w poz. 20/1 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115). Organ podał, że E. W. w latach 1979-2006 była zatrudniona w Fabryce Samochodów Małolitrażowych (obecnie [...] Sp. z o.o.) w B.-B. na stanowiskach pracownik fizyczny-monter (1972-1982), robotnik magazynowy i robotnik magazynowy brygadzista (1987-2005) oraz wykonywała czynności związane z ruchami zginania i prostowania w stawach nadgarstkowych z użyciem siły związanej z wagą pakowanych elementów. Lekarze dwóch placówek medycznych nie stwierdzili u E. W. wystarczających podstaw do uznania zawodowej etiologii zespołu cieśni nadgarstka.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne