28.01.2009

Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2009 r., sygn. I OSK 81/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie sędzia NSA Irena Kamińska (spr.) sędzia del. WSA Marzenna Linska- Wawrzon Protokolant Urszula Radziuk po rozpoznaniu w dniu 14 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 18 września 2007 r. sygn. akt III SA/Kr 378/06 w sprawie ze skargi J. Ś. na decyzję [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] lutego 2006 r. nr [...] w przedmiocie opróżnienia lokalu mieszkalnego 1/ uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2/ odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 18 września 2007 r. na skutek skargi J. Ś. na decyzję Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie z dnia [...] lutego 2006 r. w przedmiocie opróżnienia lokalu uchylił zaskarżoną decyzję oraz decyzję ja poprzedzającą oraz stwierdził, że uchylone decyzje nie mogą być wykonane.

W uzasadnieniu wyroku przedstawiono następujący stan faktyczny sprawy.

Pismem z dnia 2 listopada 2005r. J. Ś. zwrócił się do Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie o przeniesienie na niego praw głównego najemcy mieszkania w K. przy ul. [...] w związku ze śmiercią jego babci G. K. będącej dotychczas głównym najemcą. W odpowiedzi na to pismo został powiadomiony, iż nie jest osobą uprawnioną w resorcie spraw wewnętrznych i administracji i że w zaistniałej sytuacji zostanie wszczęte postępowanie w sprawie opróżnienia tego lokalu.

Zawiadomieniem z dnia 10 listopada 2005r. powiadomiono J. Ś. o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie opróżnienia lokalu mieszkalnego nr [...] przy ul. [...] w K. zajmowanego przez J. Ś., a w dniu 8 grudnia 2005r. Komendant Miejski Policji w Krakowie Decyzją o opróżnieniu lokalu mieszkalnego wezwał J. Ś. do opróżnienia z osób i rzeczy przedmiotowego lokalu. W uzasadnieniu decyzji organ podał, że przedmiotowy lokal stanowi własność Gminy Kraków i pozostaje w dyspozycji Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie. Jak wskazał, na podstawie przydziału z dnia 12 czerwca 1961r. M. K. uzyskał przedmiotowy lokal, do zamieszkiwania którego zostali uprawnieni również jego żona i dwie córki. W dniu 15 kwietnia 1970r. zmarł M. K., a lokal ten został przydzielony żonie G. K., przy czym do zamieszkiwania z najemcą nie został nikt uprawniony. W szczególności J. Ś. nie był, zdaniem organu, uprawniony do pobierania policyjnej renty rodzinnej. Jako podstawę prawną wskazano art. 95 ust. 3 pkt 3 i ust. 4 oraz art. 97 ust. 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990r. o Policji (Dz. U. z 2002r., Nr 7 poz. 58 z późn. zm.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty