03.07.2009

Wyrok NSA z dnia 3 lipca 2009 r., sygn. II OSK 1100/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędziowie sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) sędzia del. WSA Grzegorz Saniewski Protokolant Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 marca 2008 r. sygn. akt IV SA/Wa 2617/07 w sprawie ze skargi Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg w R. na decyzję Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej z dnia [...] sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia wodnoprawnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11 marca 2008 r. sygn. akt IV SA/Wa 2617/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Związku A. Okręg w R. na decyzję Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej z dnia [...] sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia wodnoprawnego.

Wyrok ten został wydany w następujących okolicznościach prawnych i faktycznych.

Wojewoda Podkarpacki decyzją z dnia [...] maja 2007 r. udzielił firmie B. S.A. w D., pozwolenia wodnoprawnego na przebudowę przepławki dla ryb oraz piętrzenie wód rzeki Wisłoki w km 56+180 jazem o stałym progu i zatwierdził Instrukcję gospodarowania wodą dla jazu. W decyzji tej zawarto również szereg warunków, w tym m.in. zapewnienie stałego przepływu wody przez przepławkę w ilości 1,74 m3/s, utrzymywanie koryta rzeki powyżej stopnia do km 57+050, jak również prowadzenie stałej obserwacji pracy przepławki i przedłożenie sprawozdania z tych obserwacji. Następnie, Związek A. (zwany dalej A.) Okręg w R. złożył od powyższej decyzji odwołanie, podnosząc podstawowy zarzut dotyczący przyjętej konstrukcji przepławki, która jego zdaniem nie zapewni swobodnej imigracji ichtiofauny. Rozpatrując odwołanie Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej decyzją z dnia [...] sierpnia 2007 r. uchylił punkt II decyzji Wojewody Podkarpackiego z dnia [...] maja 2007 r., w brzmieniu "pod warunkiem jej aktualizacji nie rzadziej niż co 5 lat", i w tym zakresie umorzył postępowanie organu I instancji, zaś w pozostałej części utrzymał w mocy decyzję Wojewody Podkarpackiego, która wydana została w przedmiocie pozwolenia wodnoprawnego na przebudowę przepławki dla ryb i szczególne korzystanie z wód w km 56-180 rzeki Wisłoki dla firmy B. S.A. w D. W uzasadnieniu organ odwoławczy podkreślił, że rzeka Wisłoka jest objęta programem dotyczącym restytucji możliwości migracji ryb jak i ryb dwuśrodowiskowych. Jednak brak krajowych doświadczeń w projektowaniu urządzeń gwarantujących migrację ryb, budowa niesprawdzonej przepławki wymagającej znacznych ilości wody, byłaby, zdaniem organu, zaprzeczeniem racjonalnego korzystania z wód. Przepławkę w formie bystrotoku na okoli 1/4-1/2 szerokości rzeki, z przepływem min. 3,5 m3/s, proponował A. już w 2005 r., gdy sprawa przebudowy istniejącej przepławki po raz pierwszy była rozpatrywana. Już wówczas występowały wątpliwości, czy przy przepływach NNQ = 1,55 m3/s i SNQ = 3.74 m3/s i poborze wody przez B. w D. w ilości 0,33 m3/s, zachodzi możliwość pokrycia potrzeb wodnych przepławki w formie bystrotoku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty