09.07.2009

Wyrok NSA z dnia 9 lipca 2009 r., sygn. I OSK 1202/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Irena Kamińska Sędziowie Sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska Sędzia del. WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz (spr.) Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 czerwca 2008 r. sygn. akt II SA/Wa 455/08 w sprawie ze skargi E. G.-D. na postanowienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie przekazania wniosku o stwierdzenie nieważności decyzji według właściwości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 5 czerwca 2008r. sygn. akt II SA/Wa 455/08 uchylił postanowienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] lutego 2008 r. oraz poprzedzające je postanowienie tego organu z dnia [...] listopada 2007 r. wydane w sprawie przekazania wniosku o stwierdzenie nieważności decyzji. Orzekł także, iż zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu.

Przedstawiając w uzasadnieniu stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że Komendant Główny Policji rozkazem personalnym z dnia [...] sierpnia 2007 r. nr [...] zwolnił E. G.-D. ze służby w Policji.

Wnioskiem z dnia [...] września 2007 r. policjantka wystąpiła do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o stwierdzenie nieważności powyższego rozkazu personalnego.

Następnie Minister Sprawa Wewnętrznych i Administracji postanowieniem z dnia [...] listopada 2007 r. przekazał wniosek Komendantowi Głównemu Policji jako organowi właściwemu w sprawie. Podniósł, że zgodnie z art. 157 § 1 k.p.a., właściwy do stwierdzenia nieważności decyzji z przyczyn wymienionych w art. 156 § 1 k.p.a. jest organ wyższego stopnia, a gdy decyzja została wydana przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze - ten organ. Z kolei pod pojęciem "ministra" należy rozumieć, zgodnie z art. 5 § 2 pkt 4 k.p.a., m.in. kierowników centralnych urzędów administracji rządowej podległych, podporządkowanych i nadzorowanych przez Prezesa Rady Ministrów lub właściwego ministra. Zgodnie zaś z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2007 r. nr 43, poz. 277 ze zm.), centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego jest Komendant Główny Policji. Minister uznał, że Komendant Główny Policji pozostawał "ministrem" w rozumieniu art. 5 § 2 pkt 4 k.p.a., a tym samym był właściwym organem do prowadzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnych wydanych przez ten organ, a także właściwym organem do oceny zasadności prowadzenia takiego postępowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne