01.07.2009

Wyrok NSA z dnia 1 lipca 2009 r., sygn. I OSK 1154/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie NSA Ewa Dzbeńska Leszek Leszczyński Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 1 lipca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 maja 2008 r. sygn. akt II SA/Wa 230/08 w sprawie ze skargi R. O. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] września 2006 r. nr [...] w przedmiocie przeniesienia służbowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 14 maja 2008 r., sygn. akt II SA/Wa 230/08 oddalił skargę R. O. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] września 2006 r. nr [...] w przedmiocie przeniesienia służbowego.

Wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy.

Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie rozkazem personalnym z dnia [...] czerwca 2006 r. nr [...], działając na podstawie art. 36 ust. 1 i 2 w zw. z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58 ze zm. - dalej powoływanej jako ustawa o Policji) oraz art. 108 k.p.a., zwolnił nadkom. R. O. z dniem 14 czerwca 2006 r. z zajmowanego stanowiska specjalisty w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w S. i z dniem 15 czerwca 2006 r. przeniósł go do pełnienia służby w Komendzie Miejskiej Policji w S., nadając jednocześnie tej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. W uzasadnieniu organ wskazał, iż R. O. przez ponad 9 lat służby w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w S. nie zdołał uzyskać uprawnień do samodzielnego sporządzania i podpisywania ekspertyz kryminalistycznych. Nie zaliczył również części praktycznej wstępnego testu kwalifikacyjnego z zakresu wykonywania portretów pamięciowych, zorganizowanego w dniu 15 kwietnia 2005 r. przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji. Taki wynik testu wskazuje na brak wystarczających umiejętności policjanta niezbędnych do zdania egzaminu wstępnego warunkującego dopuszczenie do szkolenia wymaganego przy ubieganiu się o uzyskanie uprawnień eksperta kryminalistyki. W tej sytuacji oraz z uwagi na doświadczenie zawodowe i pozytywne oceny okresowe uzyskane w okresie delegowania do Komendy Miejskiej Policji w S., przeniesienie policjanta do tej ostatniej jednostki było uzasadnione. Natomiast rygor natychmiastowej wykonalności nadano decyzji z uwagi tożsamy z interesem służby ważny interes społeczny związanym z konieczność zapewnienia realizacji zadań Policji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne