01.07.2009

Wyrok NSA z dnia 1 lipca 2009 r., sygn. II OSK 1070/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wiesław Kisiel Sędziowie sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz sędzia NSA Janina Kosowska (spr.) Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 1 lipca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej W. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 lutego 2008 r. sygn. akt VII SA/Wa 1942/07 w sprawie ze skargi W. R. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] września 2007 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. zasądza od W. R. na rzecz W. L. kwotę 220 (słownie: dwieście dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 22 lutego 2008r., Sygn. akt VII SA/Wa 1942/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi W. R. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] września 2007r. uchylił zaskarżoną decyzję w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Starosty Tczewskiego z dnia [...] marca 2007r. o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego - 5 segmentowego szeregowego w T..

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych

i prawnych kontrolowanej sprawy:

Wnioskiem z 19 kwietnia 2007r. D. i M. U. i inni zwrócili się do Wojewody Pomorskiego o stwierdzenie nieważności decyzji Starosty Tczewskiego z dnia [...] marca 2007r., Nr [...], zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego 5-cio segmentowego szeregowego, na terenie działki nr [...] w T., przy ul. [...] (obręb nr [...]). Wskazując jako podstawę do stwierdzenia nieważności decyzji przepis art. 156 § 1 pkt 2 kpa wnioskodawcy podnieśli, że zaskarżone pozwolenie na budowę narusza w sposób rażący warunki miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Tczewa przyjętego uchwałą Nr XXVIII/263/2005 Rady Miejskiej w Tczewie z dnia 27 stycznia 2005r., oraz przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w zakresie odległości miejsc postojowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym. Zdaniem wnioskodawców decyzja Starosty, udzielająca pozwolenia na budowę budynku, który miał być budynkiem szeregowym, a jest ich zdaniem budynkiem wielorodzinnym, narusza ich interes prawny, gdyż jego wykonanie spowoduje negatywne oddziaływanie na ich dotychczasowy sposób korzystania z własności. Kupując działki na terenie jednostki urbanistycznej UMN 6 - Kolejarz, byli przekonani, że osiedle będzie zabudowane budynkami jednorodzinnymi, co miało zapewnić spokojne, komfortowe zamieszkiwanie, bez nadmiernego ruchu pojazdów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne