Wyrok NSA z dnia 29 lipca 2009 r., sygn. I OSK 1503/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Banasiewicz (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędzia WSA del. Grzegorz Czerwiński Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 29 lipca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 września 2008 r. sygn. akt II SA/Wa 618/08 w sprawie ze skargi A. A. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia funkcjonariusza ze stanowiska i przeniesienia do dyspozycji Szefa Biura Ochrony Rządu oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 3 września 2008 r., sygn. akt II SA/Wa 618/08 oddalił skargę A. A. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...], nr [...] w przedmiocie zwolnienia funkcjonariusza ze stanowiska i przeniesienia do dyspozycji Szefa Biura Ochrony Rządu.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy:
Rozkazem personalnym z dnia [...], nr [...] Szef Biura Ochrony Rządu (BOR) na podstawie art. 25 ust. 1 i art. 26 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 163, poz. 1712 ze zm.) oraz art. 108 § 1 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego, zwolnił [...] A. A. ze stanowiska służbowego [...] z dniem [...] i przeniósł do swojej dyspozycji w związku z przewidywanym mianowaniem na inne stanowisko służbowe lub zwolnieniem ze służby. Rozkazowi nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Po rozpoznaniu odwołania, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzją z dnia [...], nr [...], utrzymał w mocy zaskarżony rozkaz personalny Szefa Biura Ochrony Rządu z dnia [...]. W uzasadnieniu decyzji Minister wskazał, że Szef Biura Ochrony Rządu w ramach realizacji zadań przewidzianych w art. 7 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu, uwzględniając potrzeby służby, decyduje o obsadzie kierowniczych stanowisk służbowych w BOR. Odpowiedzialność za realizację powierzonych zadań uprawnia go do swobodnego doboru najbliższych współpracowników, którzy w jego ocenie zapewnią skuteczne wykonywanie ustawowych zadań. Wskazano, że stanowisko [...], kierującego komórką organizacyjną zapewniającą Szefowi BOR bezpośrednią pomoc w zakresie [...], ma kluczowe znaczenie dla efektywnego kierowania formacją i tym samym uzasadnia prawo Szefa BOR do swobodnego, uwzględniającego ograniczenia pragmatyki służbowej, doboru współpracownika. Zmiana na tym stanowisku może być dokonana w każdym czasie, bez względu na kwalifikacje zawodowe, aspiracje czy dotychczasowe wyniki w służbie funkcjonariusza, który na tym stanowisku pełnił służbę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty