Wyrok NSA z dnia 16 września 2009 r., sygn. I OSK 1273/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Janina Antosiewicz Sędziowie sędzia NSA Joanna Banasiewicz (spr.) sędzia del. NSA Janusz Furmanek Protokolant Urszula Radziuk po rozpoznaniu w dniu 16 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Wielkopolskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 28 maja 2008 r. sygn. akt II SA/Po 77/08 w sprawie ze skargi Z. C. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie zwrotu nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 28 maja 2008 r. sygn. akt II SA/Po 77/08, po rozpoznaniu skargi Z. Ch., uchylił decyzję Wojewody W. z dnia [...] marca 2007 r. nr [...]oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty K. z dnia [...] grudnia 2006 r., nr [...] wydane w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie zwrotu nieruchomości.
Wyrok wydano w następujących okolicznościach sprawy:
Z. Ch. wnioskiem z dnia [...] czerwca 2003 r. zwrócił się do Prezydenta Miasta K., w imieniu własnym oraz pozostałych spadkobierców M. Ch. o zwrot nieruchomości położonej w K. przy ul. [...], o pow. 0,7040 ha, wywłaszczonej na rzecz Skarbu Państwa bądź wypłatę rekompensaty za nieruchomość.
Decyzją z dnia [...] grudnia 2003 r. Prezydent Miasta K. odmówił zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oraz odmówił wypłaty odszkodowania za dokonane wywłaszczenie. W uzasadnieniu wskazał, że nieruchomość, której dotyczył wniosek została wywłaszczona na mocy orzeczenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w P. nr. [...] z dnia[...] lutego 1951 r. wydanego w trybie dekretu z dnia 7 kwietnia 1948 r. o wywłaszczeniu majątków zajętych na cele użyteczności publicznej w okresie wojny 1939-1945 r. (Dz.U. z 1948 r. Nr 20, poz. 138 ze zm.). W opinii organu zwrot powyższej nieruchomości mógłby zostać dokonany jedynie w przypadku spełnienia przesłanek określonych w art. 136 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), a więc jeżeli wywłaszczona nieruchomość lub jej część, stosownie do treści przepisu art. 137 ustawy, stała się zbędna na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu. Zdaniem Prezydenta w przedmiotowej sprawie nie zachodziły przesłanki określone w obu artykułach, bowiem przepisy dekretu wywłaszczeniowego nie przejmowały gruntów pod realizację celów publicznych, a sankcjonowały prawo do gruntów już na te cele wykorzystanych. W dniu wywłaszczenia nieruchomości cel, dla którego ją wywłaszczono, był już osiągnięty, stąd niemożliwy jest jej zwrot.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty