Postanowienie NSA z dnia 21 grudnia 2009 r., sygn. I OSK 985/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Kacprzak po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy Miasta Tarnowa od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 27 kwietnia 2009 r., sygn. akt II SA/Kr 386/09 o odrzuceniu skargi Gminy Miasta Tarnowa reprezentowanej przez Prezydenta Miasta Tarnowa na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [..] stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia odszkodowania postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie postanowieniem z dnia 27 kwietnia 2009 r. sygn. akt II SA/Kr 386/09 odrzucił skargę Gminy Miasta Tarnowa, reprezentowanej przez Prezydenta Miasta Tarnowa, na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia odszkodowania. Zaskarżoną decyzją Wojewoda Małopolski uchylił decyzję Prezydenta Miasta Tarnowa z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] orzekającą o ustaleniu na rzecz J. N. odszkodowania za nieruchomość położoną w T., oznaczoną jako działka nr [...] o pow. [...], która z mocy prawa przeszła na własność Gminy Miasta Tarnowa w związku z decyzją o ustaleniu lokalizacji drogi gminnej. Jednocześnie Wojewoda Małopolski przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez organ I instancji, wskazując że istniały podstawy do wyłączenia się organu Prezydenta Miasta Tarnowa od orzekania w przedmiotowej sprawie.
Sąd I instancji uznał skargę Gminy Miasta Tarnowa za niedopuszczalną. W uzasadnieniu postanowienia wskazano, że Gmina Tarnów nie była jeszcze stroną postępowania administracyjnego, gdyż występował w nim wyłącznie Prezydent Miasta Tarnowa jako wydający decyzję w pierwszej instancji, a nie jako podmiot reprezentujący gminę na zewnątrz. Wojewódzki Sąd Administracyjny podniósł, że organ gminy, który w pierwszej instancji wydał rozstrzygnięcie w sprawie nie jest uprawniony do wniesienia skargi do sądu administracyjnego w tej sprawie i to bez względu na przedmiot sprawy i jego rzeczywisty związek z interesem prawnym gminy. Ponadto dodał, że inna jest rola procesowa organu, a inna strony, zatem nie można w tej samej sprawie najpierw występować jako organ gminy, a potem jako strona w postępowaniu przed sądem administracyjnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty