14.12.2009 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2009 r., sygn. II OSK 1623/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.) sędzia NSA Krystyna Borkowska sędzia del. WSA Grzegorz Czerwiński Protokolant Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2009 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej P. K. E. S.A. - Elektrowni J. [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 26 marca 2009 r. sygn. akt IV SA/Gl 693/08 w sprawie ze skargi P. K. E. S.A. - Elektrowni J. [...] na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia [...] 2008 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 marca 2009 r., sygn. akt IV SA/Gl 693/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę P. K. E. S.A. - E. J. III na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] 2008 r. w przedmiocie choroby zawodowej.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, iż decyzją z dnia [...] 2007 r., nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w J. - na podstawie art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 1998 r., Nr 90 poz. 575 ze zm.) - stwierdził u W. S. chorobę zawodową - obustronny trwały ubytek słuchu typu ślimakowego spowodowany hałasem. Organ przedstawił przebieg kariery zawodowej W. S. i przeanalizował całość dokumentacji. Wskazał, że Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Poradnia Chorób Zawodowych w S. w orzeczeniu z dnia [...] 2006 r. stwierdził brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej. Z kolei Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. po przeprowadzeniu badań i oceny narażenia na hałas rozpoznał u W. S. chorobę zawodową - obustronny trwały ubytek słuchu typu ślimakowego spowodowany hałasem.

Odwołanie od powyższej decyzji wniósł Południowy Koncern Energetyczny w J., zarzucając niewyjaśnienie wszystkich okoliczności sprawy, a w szczególności zaniechanie wyjaśnienia rozbieżności pomiędzy zeznaniami świadków; zaniechanie oceny narażenia zawodowego w związku z wykonywaniem pracy przez W. S. w Przedsiębiorstwie Przemysłu Obuwniczego w S. oraz błędne przyjęcie, że wykonywana przez stronę praca w E. J. I była świadczona w warunkach stwarzających ryzyko powstania uszkodzenia słuchu. Wskazano, że orzeczenie lekarskie odwoławczej placówki medycznej sporządzone zostało w oparciu o niepełną i nieścisłą dokumentację dotyczącą okresów narażenia na hałas. Zakwestionowano zakwalifikowanie do pracy w narażeniu na hałas okres zatrudnienia w E. J. I i podniesiono, że praca w tym zakładzie nie mogła spowodować uszkodzenia słuchu, gdyż prowadzona była na urządzeniach wyłączonych z ruchu i nieemitujących hałasu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne