15.12.2009

Postanowienie NSA z dnia 15 grudnia 2009 r., sygn. I OSK 1428/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Irena Kamińska Sędziowie sędzia NSA Janina Antosiewicz (spr.) sędzia del. WSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz Protokolant Urszula Radziuk po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 12 listopada 2008 r. sygn. akt IV SA/Po 196/08 w sprawie ze skargi L. L. na postanowienie Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania dyscyplinarnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 12 listopada 2008 r. sygn. akt IV SA/Po 196/08 oddalił skargę L. L. na postanowienie Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach.

Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie po rozpatrzeniu wniosku L. L. postanowieniem z dnia [...] lutego 2008 r. odmówił wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przeciwko st. asp. P.B., sierż. R. M. i st. sierż. M. B., powołując jako podstawę art. 135 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58 ze zm.). W uzasadnieniu postanowienia organ powołał się na ustalenia postępowania wyjaśniającego oraz postępowań sądowych prowadzonych w obu instancjach, które potwierdziły popełnienie przez wnioskodawcę wykroczenia. W ocenie organu zachowanie interweniujących funkcjonariuszy policji nie wyczerpywało znamion przewinienia dyscyplinarnego określonego w art. 132 ustawy o Policji.

Zażalenie na powyższe postanowienie wniósł L. L. zarzucając brak prawidłowego uzasadnienia faktycznego i prawnego. Jego zdaniem nie ma znaczenia czy popełniono wykroczenie, czy też nie. Rozpoznający jego sprawę Sąd był wprowadzony w błąd przez matactwa świadków. Organ natomiast winien ocenić pracę funkcjonariuszy i to bez zbędnej zwłoki. Żalący się zwrócił się nadto o wyjaśnienie jak traktować pismo KPP w Gnieźnie z [...] stycznia 2008 r. oraz wniósł o wyłączenie ze sprawy mł. asp. P. N. i przekazanie sprawy do KWP w Poznaniu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty