07.12.2009

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2009 r., sygn. I OSK 285/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędzia WSA del. Stanisław Marek Pietras Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Inter IKEA Centre Polska S.A. w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 grudnia 2008 r. sygn. akt I SA/Wa 1322/08 w sprawie ze skargi Inter IKEA Centre Polska S.A. w R. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] lipca 2008 r. [...] w przedmiocie zezwolenia na niezwłoczne zajęcie nieruchomości 1. oddala skargę kasacyjną, 2. oddala wniosek Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad o zwrot kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 12 grudnia 2008 r. sygn. akt I SA/Wa 1322/08 oddalił skargę [...] Polska S.A. w R. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] lipca 2008 r. w przedmiocie zezwolenia na niezwłoczne zajęcie nieruchomości.

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach sprawy:

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lipca 2008 r. Minister Infrastruktury, po rozpatrzeniu odwołania [...] Polska S.A. w R. (dalej powoływana jako skarżąca), od decyzji Wojewody Śląskiego z dnia [...] kwietnia 2008 r. o zezwoleniu na niezwłoczne zajęcie nieruchomości położonych w G., obręb [...], oznaczonych jako działka nr [...] o pow. 13,3986 ha objęta księgą wieczystą KW [...] oraz działka nr [...] o pow. 0,2865 ha objęta księgą wieczystą KW [...], stanowiących własność skarżącej oraz nadającej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności, utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia Minister Infrastruktury podał jako materialnoprawną podstawę rozstrzygnięcia art. 17 ust. 1-2 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. Nr 80, poz. 721 ze zm.), jednocześnie wskazując, iż przedmiotowa nieruchomość jest niezbędna inwestorowi do wykazania prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. Brak dostępu do przedmiotowego terenu uniemożliwi rozpoczęcie i prowadzenie robót zgodnie z harmonogramem, a proces inwestycyjny ulegnie wydłużeniu i opóźni umowny termin zakończenia robót to zaś spowoduje, iż Skarb Państwa zostanie narażony na niepowetowane straty obciążające budżet państwa, co w dalszej konsekwencji mogłoby skutkować utratą środków z funduszy pomocowych Unii Europejskiej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty