Wyrok NSA z dnia 24 listopada 2009 r., sygn. I OSK 547/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Irena Kamińska Sędziowie sędzia NSA Jan Paweł Tarno sędzia del. WSA Jolanta Rudnicka (spr.) Protokolant Joanna Drapczyńska po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 8 stycznia 2009 r. sygn. akt III SA/Gd 315/08 w sprawie ze skargi R. K. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku z [...] maja 2008 r. nr [...] i poprzedzającą ją decyzję Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku z [...] kwietnia 2008 r. nr [...], 2. zasądza od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku na rzecz R. K. kwotę 200 (słownie: dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 8 stycznia 2009 r., sygn. III SA/Gd 315/08 oddalił skargę R. K. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku z dnia [...] maja 2008 r., nr [...] w przedmiocie równoważnika pieniężnego z tytułu braku lokalu mieszkalnego.
W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd wskazał, że decyzją z dnia [...] kwietnia 2008 r., nr [...] Komendant Miejski Policji w Gdańsku, działając na podstawie art. 89 i 92 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie wysokości i szczegółowych zasad przyznawania, odmowy przyznania, cofania i zwracania przez policjantów równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego ( Dz.U. Nr 100, poz.918 ze zm.) odmówił R. K. przyznania równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego w miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej.
Uzasadniając wydane rozstrzygnięcie organ I instancji wskazał, że w świetle art. 92 ustawy o Policji równoważnik pieniężny przysługuje w sytuacji, w której funkcjonariusz lub członkowie jego rodziny nie posiadają lokalu mieszkalnego. Obowiązujące przepisy nie wiążą prawa do równoważnika pieniężnego z powierzchnią mieszkalną lokalu, którym dysponuje policjant, a który został nabyty w drodze umowy kupna - sprzedaży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty