Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2009 r., sygn. I OSK 240/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Wiśniewska Sędziowie Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska Sędzia del. WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz (spr.) Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Polskich Kolei Państwowych S.A. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 listopada 2008 r. sygn. akt I SA/Wa 792/08 w sprawie ze skargi Polskich Kolei Państwowych S.A. w Warszawie na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie nabycia mienia państwowego z mocy prawa przez gminę oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 4 listopada 2008 r. sygn. akt I SA/Wa 792/08 oddalił skargę Polskich Kolei Państwowych Spółki Akcyjnej w Warszawie na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] wydaną w sprawie nabycia mienia państwowego przez gminę z mocy prawa.
Przedstawiając w uzasadnieniu stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że decyzją z dnia [...] grudnia 2007 r. Wojewoda Dolnośląski stwierdził nabycie z dniem 27 maja 1990 r. przez Gminę Ż. z mocy prawa nieodpłatnie prawa własności nieruchomości położonej w K. Gmina Ż., w obrębie [...], oznaczonej w ewidencji gruntów jako działki: nr [...], nr [...] i nr [...].
Organ wskazał, że przedmiotowa nieruchomość podlegała komunalizacji, gdyż w dniu 27 maja 1990 r., tj. w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191 ze zm.) stanowiła własność Skarbu Państwa, a pozostawała jedynie w faktycznym władaniu PKP S.A.
Odwołanie wniosła PKP S.A. zarzucając naruszenie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 1989 r. o przedsiębiorstwie państwowym "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. Nr 26, poz. 138 ze zm.) przez jego niezastosowanie, jak również art. 5 ust. 1 i art. 11 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy z dnia 10 maja 1990 r., bowiem Polskie Koleje Państwowe wykonywały wówczas zadania publiczne należące do właściwości organów administracji rządowej, m.in. z zakresu obronności i bezpieczeństwa państwa. Ponadto Spółka zarzuciła naruszenie art. 7 i art. 77 § 1 k.p.a.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty