Wyrok NSA z dnia 25 listopada 2009 r., sygn. I OSK 431/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska Sędzia NSA Jerzy Bujko (spr.) Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D.R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 października 2008 r. sygn. akt II SA/Wa 861/08 w sprawie ze skargi D.R. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 29 października 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę D.R. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia 21 marca 2008 r. o zwolnieniu skarżącego ze służby w policji. Do wydania tej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym:
Opolski Komendant Wojewódzki Policji rozkazem personalnym z dnia [...] stycznia 2008 r. nr [...], działając na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 w zw. z art. 43 ust. 3 i art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jedn. z 2007 r. Dz. U. Nr 43, poz. 277 ze zm.), z dniem 29 lutego 2008 r. zwolnił nadkom. D.R. ze służby w Policji. W uzasadnieniu podał, że z takim wnioskiem zwrócił się do niego Komendant Miejski Policji w Opolu stwierdzając, iż skarżący od dnia 3 sierpnia 2006 r. zaprzestał świadczenia służby przebywając na zwolnieniach lekarskich, bądź sprawując opiekę nad członkiem rodziny i w tym okresie nie nawiązał żadnego kontaktu z przełożonym, a próby nawiązania z nim kontaktu przez funkcjonariuszy KMP nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Prawdopodobnie przyczyną takiego postępowania było wszczęcie przeciwko wymienionemu postępowania dyscyplinarnego, które nie zostało zakończone, bowiem unikał on udziału w tym postępowaniu. W związku z absencją, skierowano funkcjonariusza do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSWiA w Opolu, celem orzeczenia o jego przydatności do dalszej służby, lecz wymieniony nie podjął wezwania i nie zgłosił się na badania. Powyższe powoduje zakłócenie w prawidłowym działaniu komórki organizacyjnej, w której pełni służbę i narusza dobro pracodawcy, pogarszając możliwości realizacji nałożonych na Policję obowiązków oraz dezorganizuje jej pracę. Ponadto ma negatywny wpływ na innych policjantów. W tej sytuacji pismem z dnia 5 września 2007 r. powiadomiono skarżącego o wszczęciu postępowania administracyjnego w powyższej sprawie i jednocześnie pouczono go o możliwości czynnego w nim udziału.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty