24.11.2009

Wyrok NSA z dnia 24 listopada 2009 r., sygn. I OSK 424/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Irena Kamińska Sędziowie sędzia NSA Jan Paweł Tarno sędzia del. WSA Jolanta Rudnicka (spr.) Protokolant Iwona Sadownik po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 grudnia 2008 r. sygn. akt II SA/Wa 1414/08 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2008 r. nr[...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 4 grudnia 2008 r., sygn. akt II SA/Wa 1414/08 oddalił skargę M. K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2008 r., nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd wskazał, że postanowieniem Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce z dnia [...] sierpnia 2006 r. sygn. akt [...] M. K. został zawieszony w czynnościach służbowych policjanta Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. W dniu [...] września 2006 r. Prokuratura skierowała przeciwko M. K. akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Ostrołęce, który wyrokiem z dnia [...] stycznia 2008 r. skazał M. K. na 4 lata i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz orzekł o zakazie prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na 7 lat, a także o obowiązku zwrotu prawa jazdy.

W związku z długim okresem zawieszenia w czynnościach służbowych, pismem z dnia [...] lutego 2008 r. Naczelnik Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu poinformował M. K. o wszczęciu postępowania administracyjnego w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 9 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277 ze zm.).

Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji wydał w dniu [...] maja 2008 r. rozkaz personalny nr [...] o zwolnieniu M. K. ze służby w Policji, na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 9 ustawy o Policji. W uzasadnieniu organ wskazał, że zwolnienie podyktowane było ponad dwunastomiesięcznym okresem zawieszenia funkcjonariusza Policji w czynnościach służbowych oraz interesem służby. Ponadto charakter zarzucanych skarżącemu przestępstw spowodował utratę przymiotu nieskazitelnej postawy moralnej, co w konsekwencji powoduje podważenie społecznego zaufania do Policji. Rozkazowi temu nadano rygor natychmiastowej wykonalności, z uwagi na ochronę interesu społecznego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne