04.11.2009

Wyrok NSA z dnia 4 listopada 2009 r., sygn. I OSK 334/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska Sędziowie NSA Małgorzata Borowiec Tomasz Zbrojewski (spr.) Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 14 stycznia 2009 r. sygn. akt II SA/Sz 567/08 w sprawie ze skargi S. G. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby 1. oddala skargę kasacyjną; 2. oddala wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie o zasądzenie od S. G. zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 stycznia 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę S. G. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie z dnia [...] czerwca 2008 r. w przedmiocie zwolnienia ze służby.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Rozkazem personalnym z dnia [...] czerwca 2006 r. Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie, utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta Powiatowego Policji w S. z dnia [...] kwietnia 2006 r., którym na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990r. o Policji (tekst jedn.: Dz.U. z 2002 r., Nr 19, poz. 185 z późn. zm.), zwolniono S. G. ze służby w Policji z dniem [...] kwietnia 2006 r. Organ ustalił, że skarżący w dniu [...] października 2005 r. został skazany przez Sąd Rejonowy w P. w Niemczech za przestępstwo umyślne, tj. zbiorowe łapownictwo, na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, wyrokiem z dnia 26 października 2006 r. oddalił skargę na powyższą decyzję. Jednakże po rozpoznaniu skargi kasacyjnej Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 14 listopada

2007 r., uchylił zaskarżony wyrok oraz decyzje organów obu instancji. W uzasadnieniu orzeczenia Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, iż skazanie prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego, o którym mowa w art. 41 ust. 1 pkt 4 ustawy o Policji nie oznacza skazania wyrokiem sądu państwa obcego, może jednak stanowić podstawę zwolnienia policjanta ze służby w oparciu o art. 41 ust. 2 pkt 8 ustawy o Policji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne