03.11.2009

Wyrok NSA z dnia 3 listopada 2009 r., sygn. I OSK 106/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Bujko, Sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska, Sędzia NSA Anna Łukaszewska-Macioch (spr.), Protokolant Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 3 listopada 2009r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. H., A. H., M. L., J. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 października 2008r. sygn. akt IV SA/Wa 1158/08 w sprawie ze skargi J. H., A. H., M. L., J. H. na postanowienie Ministra Gospodarki z dnia [...] maja 2008r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 3 października 2008 r., sygn. akt IV SA/Wa 1158/08 na skutek skargi J. H., A. H., M. L. i J. H. uchylił postanowienie Ministra Gospodarki z dnia [...] maja 2008 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujące okoliczności faktyczne sprawy:

Minister Gospodarki powołanym postanowieniem z dnia [...] maja 2008 r. uchylił swoje postanowienie z dnia [...] kwietnia 2008 r. nr [...] o zwrocie podania o odszkodowanie za szkodę poniesioną w następstwie niezgodnego z prawem upaństwowienia przedsiębiorstwa pn. G. B., A. H. i S., L. ul. Ś. i umorzył postępowanie pierwszej instancji. W uzasadnieniu podał, że we wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy następcy prawni byłego właściciela tego przedsiębiorstwa nadmienili o wezwaniu Skarbu Państwa reprezentowanego przez Ministra Gospodarki do próby ugodowej w dniu [...] lutego 2008 r. przed Sądem Rejonowym w Warszawie. W tej sytuacji Minister uznał, iż sprawa odszkodowania została przez nich skierowana na drogę postępowania przed sądem powszechnym, jako że zakres żądania był tożsamy. W zaistniałej sytuacji uprzednie swoje postanowienie o zwrocie, na podstawie art. 66 § 3 kpa, podania zawierającego wniosek o odszkodowanie, uznał za wadliwe przyjmując, że roszczenie o odszkodowanie zawisło przed dwoma niezależnymi organami, tj. sądem powszechnym oraz ministrem. W ocenie Ministra Gospodarki, wytoczenie powództwa odszkodowawczego przed sądem powszechnym uczyniło bezprzedmiotowym prowadzenie postępowania administracyjnego w tym zakresie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne