30.10.2009

Wyrok NSA z dnia 30 października 2009 r., sygn. I OSK 56/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Banasiewicz Sędzia NSA Jan Kacprzak (spr.) Sędzia NSA Anna Lech Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 30 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. S., W. S., S. S., Z. S., M. K., Z. S., S. Z., A. T., Z. K., W. M. i J.Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 16 września 2008 r. sygn. akt II SA/Ke 295/08 w sprawie ze skargi M. S., W. S., S. S., Z. S., M. K., Z. S., S. Z., A. T., Z. K., W. M. i J. Z. na decyzję Wojewody Świętokrzyskiego z dnia [...] kwietnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z dnia 16 września 2008 r., sygn. akt II SA/Ke 295/08 oddalił skargę M. S., W. S., S. S., Z. S., M. K., Z. S., S. Z., A. T., Z. K., W. M. i J. Z. na decyzję Wojewody Świętokrzyskiego z dnia [...] kwietnia 2008 r. nr [...]. Zaskarżoną decyzją Wojewoda Świętokrzyski utrzymał w mocy decyzję Starosty Kieleckiego z dnia [...] stycznia 2008 r. nr [...] orzekającą o odmowie zwrotu skarżącym nieruchomości położonej w C. przy ul. K. wywłaszczonej na rzecz Państwa orzeczeniem Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w K. Urząd Spraw Wewnętrznych z dnia [...] marca 1961 r.

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd wskazał, iż nie dopatrzył się naruszeń prawa skutkujących koniecznością uchylenia lub stwierdzenia nieważności zaskarżonej decyzji. W pierwszej kolejności Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach stwierdził, że rozstrzygnięcie sprawy wywołanej wnioskiem o zwrot wywłaszczonej nieruchomości jest uzależnione wyłącznie od zaistnienia lub braku przesłanek z art. 136 i 137 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm., zwanej dalej "u.g.n.") i w postępowaniu tym nie bada się legalności aktu, na podstawie którego nastąpiło wywłaszczenie. Badanie prawidłowości decyzji wywłaszczeniowej, bądź też prawidłowości postępowania wywłaszczeniowego jest dopuszczalne we właściwych trybach nadzwyczajnych prowadzonych na zasadach określonych w Kpa ( art. 145 i 156 Kpa) przez właściwe organy. Dopóki zatem decyzja wywłaszczeniowa pozostaje w obrocie prawnym, jak to ma miejsce w rozpoznawanej sprawie, a były właściciel domaga się zwrotu, organy badają tylko czy zostały spełnione przesłanki zwrotu wywłaszczonej nieruchomości. Wobec powyższego Sąd I instancji stwierdził, iż podnoszone przez skarżących zarzuty dotyczące zgodności z prawem decyzji wywłaszczeniowej nie mogły być brane pod uwagę w niniejszym postępowaniu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty