Wyrok NSA z dnia 16 października 2009 r., sygn. I OSK 167/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie NSA Joanna Runge-Lissowska del. WSA Jolanta Rudnicka Protokolant Michał Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 16 października 2009r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 19 listopada 2008 r. sygn. akt III SA/Łd 222/08 w sprawie ze skargi D. O. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia w czynnościach służbowych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 19 listopada 2008 r., sygn. akt III SA/Łd 222/08 oddalił skargę D. O. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi z dnia [...] lutego 2008 r., nr [...] w przedmiocie zawieszenia w czynnościach służbowych.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy.
Komendant Miejski Policji w Łodzi rozkazem personalnym z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...], na podstawie art. 39 ust. 1 i art. 6f oraz art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji ( Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277 ze zm. - dalej ustawa o Policji) w zw. z § 1 ust. 1 pkt 3 i § 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 lipca 2002 r. w sprawie trybu zawieszania policjanta w czynnościach służbowych przez przełożonych (Dz. U. Nr 120, poz. 1029 - dalej rozporządzenie z dnia 17 lipca 2002 r.), zwiesił st. sierż. D. O. w czynnościach służbowych na okres 3 miesięcy od dnia 14 grudnia 2007 r. do dnia 13 marca 2008 r., nadając tej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. W uzasadnieniu decyzji stwierdził, iż D. O. - policjant Ogniwa II Referatu Kontroli Ruchu Drogowego Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Ł.- był już zawieszony w czynnościach służbowych w związku z toczącym się postępowaniem karnym, które zakończyło się prawomocnym wyrokiem uniewinniającym funkcjonariusza. W 2005 r. Prokuratura Okręgowa w Łodzi przedstawiła D. O. zarzut popełnienia kolejnych przestępstw i śledztwo w tej sprawie nadal jest w toku. W związku z tym oraz z uwagi na to, że poprzednia decyzja o zawieszeniu skarżącego w czynnościach służbowych wygasła z dniem wydania prawomocnego wyroku uniewinniającego, zachodzi konieczność wydania nowej decyzji o zawieszeniu D. O. w czynnościach służbowych. Stosownie do art. 39 ust. 1 ustawy o Policji w przypadku wszczęcia postępowania karnego w sprawie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego zawieszenie policjanta w czynnościach służbowych jest bowiem obligatoryjne. Ponadto skarżący w związku z zarzucanymi mu czynami utracił tzw. nieposzlakowaną opinię, o której stanowi art. 25 ustawy o Policji, zatem uzasadnione jest nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty