07.10.2009 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 7 października 2009 r., sygn. I OSK 1166/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska Sędziowie NSA Janina Antosiewicz Paweł Miładowski (spr.) Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 7 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 29 kwietnia 2008 r. sygn. akt III SA/Lu 596/07 w sprawie ze skargi J. C. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie oddalenia wniosku o wznowienie postępowania dyscyplinarnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Lublinie; 2. zasądza na rzecz J. C. od Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej kwotę 197 (sto dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego w K. orzeczeniem dyscyplinarnym [...] z dnia [...] czerwca 20003 r. działając na podstawie art. 63 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej wymierzył J. C. karę dyscyplinarną wydalenia ze służby celnej. Dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej orzeczeniem z dnia [...] sierpnia 2003 r. nr [...] utrzymał orzeczenie pierwszoinstancyjne w mocy. Rozstrzygnięcie to po kontroli sądowoadministracyjnej stało się prawomocne.

W dniu [...] kwietnia 2007 r. wpłynął wniosek J. C. o wznowienie postępowania zakończonego w/w orzeczeniem dyscyplinarnym. Skarżący podstawę wznowienia upatrywał w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 marca 2007 r. sygn. akt K47/05. W ocenie J. C. obowiązujące w czasie prowadzonego postępowania dyscyplinarnego przepisy ustawy o Służbie Celnej dotyczące ustanowienia obrońcy - niezgodne z ustawą zasadniczą - ograniczały jego prawo do faktycznej i profesjonalnej obrony oraz dyskryminowały go jako obywatela. Dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej postanowieniem z dnia [...] września 2007 r. nr [...] wskazując jako podstawę art. 547 § 1 kpk w zw. z art. 79 ustawy o służbie celnej wniosek o wznowienie postępowania oddalił. Od powyższego rozstrzygnięcia strona złożyła wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej rozpatrując wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy nie uwzględnił zawartych w nim zarzutów. Organ podkreślał, że w postępowaniu wznowieniowym nie dokonuje się ponownej oceny dowodów, lecz bada się czy przyczyny jakie zaistniały poza samym postępowaniem zwykłym i mogły mieć wpływ na treść rozstrzygnięcia stanowią podstawę do wzruszenia prawomocnego orzeczenia kończącego postępowanie. Dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej ważąc, iż katalog okoliczności stanowiących podstawę wznowienia jest ściśle określony przyjął, iż wskazywana przez wnioskodawcę przesłanka - orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności art. 70 ust. 1 ustawy o Służbie Celnej z Konstytucją nie stanowi podstawy do wznowienia postępowania w świetle art. 540 § 2 kpk. Omawiana treść normatywna wskazuje, że podstawa wznowienia istnieje wówczas, kiedy został uchylony lub zmieniony wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, ten przepis, który stanowił podstawę prawną wydanego rozstrzygnięcia. W omawianym przypadku niekonstytucyjny przepis tj. art. 70 ust. 1 ustawy o Służbie Celnej nie stanowił podstawy wydania orzeczenia dyscyplinarnego. W tych okolicznościach nie ma podstaw do wznowienia postępowania zakończonego tym orzeczeniem. J. C. od powyższego orzeczenia Dyrektora Izby Celnej wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne