Wyrok NSA z dnia 6 października 2009 r., sygn. II OSK 1519/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Bożena Walentynowicz Sędziowie sędzia del. NSA Janusz Furmanek /spr./ sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Protokolant Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 6 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 maja 2008 r. sygn. akt I SA/Wa 191/08 w sprawie ze skargi A. P. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o wpisie do rejestru zabytków oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 maja 2008 r. o sygn. akt I SA/Wa 191/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. P. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] listopada 2007 r., nr [...], którą utrzymał on w mocy swoją decyzję z dnia [...] listopada 2007 r., nr [...] o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi w przedmiocie wpisu parku do rejestru zabytków.
Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane na podstawie następującego stanu
faktycznego sprawy:
W dniu 31 maja 2006 r. C. P. złożyła wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi z dnia [...] grudnia 1992 r. o wpisie do rejestru zabytków pod numerem A/328 Parku miejskiego im. Stanisława Staszica w Łodzi, o pow. 4,15 ha, obejmującego teren działki nr 228, obr. S-2, zlokalizowanego w granicach ulic: Narutowicza, Uniwersyteckiej, Jaracza, Wierzbowa.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzją z dnia [...] listopada 2007 r. odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi z dnia [...] grudnia 1992 r. W uzasadnieniu organ wskazał, że Park został wpisany do rejestru zabytków w granicach ówczesnej działki 228 o pow.4,15 ha, której teren nie znajdował się w granicach Parku określonych w 1902 r. Z map archiwalnych Parku wynika, że teren ten był zabudowany i jedynie przylegał do Parku od strony południowej. Nie stanowił on zatem w tamtym okresie części Parku. Po drugiej wojnie światowej budynki wyburzono, a teren włączono do zabytkowego Parku już w roku 1946, co potwierdzają materiały archiwalne. Na początku lat 50-tych teren obecnej działki nr 228/4 stanowił już część parku. Jak wynika ze szkicu sytuacyjnego Parku Staszica z 1951 r., przez przedmiotową działkę wytyczona była aleja parkowa, a na pozostałym terenie zaplanowano trawnik oraz drzewa i krzewy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty