Wyrok NSA z dnia 23 września 2009 r., sygn. I OSK 1357/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Łuczaj, Sędzia NSA Ewa Dzbeńska (spr.), Sędzia WSA del. do NSA Marian Wolanin, Protokolant Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 23 września 2009r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych Wojewody Małopolskiego i [...] S.A. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 11 lipca 2008r. sygn. akt II SA/Kr 528/08 w sprawie ze skargi M. S. i J. K. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] czerwca 2003r. nr [...] w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie; 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 11 lipca 2008 r., sygn. akt II SA/Kr 528/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] czerwca 2003 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty Krakowskiego z dnia [...] marca 2003 r. nr [...].
Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym.
Decyzją z dnia [...] marca 2003 r. nr [...] Starosta Krakowski orzekł o odmowie zwrotu części działek nr [...] i nr [...] położonych w M. Gm. W. na rzecz M. S. i Z. B. Następnie decyzją z dnia [...] czerwca 2003 r. nr [...] Wojewoda Małopolski po rozpoznaniu odwołania M. S. i Z. B. utrzymał w mocy ww. decyzję Starosty Krakowskiego. Organ II instancji wskazał, iż stosownie do regulacji art. 136 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543) wniosek o zwrot wywłaszczonej nieruchomości musi być złożony przez wszystkich byłych właścicieli lub ich spadkobierców. Powołany artykuł określa precyzyjnie krąg podmiotów, które mogą się domagać zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, czyli posiadają czynną legitymację procesową w postępowaniu administracyjnym w sprawie o zwrot wywłaszczonej nieruchomości. Przymiot taki posiadają przede wszystkim właściciel lub współwłaściciele, a w przypadku śmierci poprzedniego właściciela jego spadkobiercy. Postępowanie w sprawie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości musi bowiem toczyć się z udziałem wszystkich niezbędnych stron, co stanowi gwarancję odpowiedniej ochrony ich interesów prawnych. W przedmiotowej sprawie wniosek taki złożyli M. S. i Z. B., natomiast organ I instancji ustalił, iż nie są to wszystkie osoby uprawnione do podjęcia starań o zwrot wywłaszczonej nieruchomości. Odwołujący poprosili o wyznaczenie dodatkowego terminu w celu przedłożenia brakujących postanowień o stwierdzenie nabycia spadku, wskazując, iż postępowanie sądowe w tym zakresie zakończy się na początku maja bieżącego roku. Uwzględniając prośbę stron Wojewoda Małopolski pismem z dnia 6 maja 2003 r. poprosił wnioskodawców o przedłożenie materiałów niezbędnych do uzupełnienia postępowania i wydania rozstrzygnięcia, a następnie wyznaczył stronom termin 14 dni na dostarczenie wymaganych dokumentów. Pismo to M. S. i Z. B. otrzymali w dniu 9 maja 2003 r., jednak do chwili obecnej tj. do [...] czerwca nie nadesłali żądanych dokumentów. Wobec powyższego należało rozpatrzeć odwołanie w oparciu o dotychczas zgromadzony przez organ I instancji materiał dowodowy i skoro wniosek o zwrot wywłaszczonej nieruchomości nie pochodzi od wszystkich legitymowanych stron, utrzymać w mocy decyzję organu I instancji jako zgodną z prawem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty