03.07.2009

Postanowienie NSA z dnia 3 lipca 2009 r., sygn. I OSK 834/09

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Joanna Banasiewicz po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2009 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I. G. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 lutego 2009 r., sygn. akt II SAB/Wa 162/08 o odrzuceniu skargi I. G. na bezczynność Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w przedmiocie wniosku o zwolnienie z dyspozycji Policji lokalu mieszkalnego postanawia: oddalić skargę kasacyjną

 

UZASADNIENIE

I.G. przedmiotem skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie uczyniła bezczynność Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji polegającą na nierozpatrzeniu licznych wniosków o zobowiązanie (jako organ nadrzędny nad Komendantem Stołecznym Policji) organu podrzędnego do wydania decyzji o zwolnieniu z dyspozycji Policji zajmowanego przez skarżącą lokalu położonego w Warszawie przy ul. [...]. I. G. wskazała, iż organ nie rozpatrzył także wniosków o wydanie decyzji o zwolnieniu przedmiotowego lokalu w miejsce organu podrzędnego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 10 lutego 2009 r. odrzucił skargę I. G. uznając ją za niedopuszczalną. Jak wskazał Sąd z nadesłanych akt administracyjnych wynika, iż wymieniony lokal będący własnością Miasta Stołecznego Warszawy pozostaje w dyspozycji Komendy Stołecznej Policji. Decyzją z dnia [...] listopada 1976 r. nr [...] lokal ten został przydzielony funkcjonariuszowi Z. G. Zgodnie z art. 90 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277 ze zm.) na lokale mieszkalne dla policjantów przeznacza się lokale będące w dyspozycji ministra właściwego do spraw wewnętrznych lub podległych mu organów, uzyskane w wyniku ich działalności inwestycyjnej albo od terenowych organów rządowej administracji ogólnej, stanowiące własność gminy lub zakładów pracy, a także zwolnione przez osoby, które decyzje o przydziale uzyskały z jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych. Zrzeczenie się przez organ prawa do dysponowania lokalem o którym mowa w powyższym przepisie nie następuje w drodze decyzji administracyjnej lub postanowienia. W przepisach prawa powszechnie obowiązującego brak również umocowania do rozstrzygania tego rodzaju kwestii w drodze innego aktu lub czynności z zakresu administracji publicznej. Skoro brak jest obowiązku wydania w niniejszej sprawie decyzji lub innego aktu określonego w art. 3 § 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na bezczynność organu w tym zakresie jako niedopuszczalna podlega odrzuceniu. W tym stanie rzeczy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 i § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej p.p.s.a.) orzekł jak w sentencji postanowienia o odrzuceniu skargi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty