Postanowienie NSA z dnia 20 stycznia 2009 r., sygn. I GSK 349/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędzia NSA Kazimierz Brzeziński Sędzia del. NSA Piotr Piszczek (spr.) Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 20 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej G. D. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 6 lutego 2007 r. sygn. akt I SA/Bd 704/06 w sprawie ze skargi G. D. o wznowienie postępowania w sprawie o sygnaturze akt SA/Bd 2330/03 ze skargi G. D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] czerwca 2003 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe postanawia: 1. oddalić skargę kasacyjną, 2. odstąpić od zasądzenia na rzecz Dyrektora Izby Celnej w T. od G. D. kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. wyrokiem z dnia 3 marca 2004 r., sygn. SA/Bd 2330/03 oddalił skargę G. D. na decyzję Izby Celnej w T. z dnia [...] czerwca 2003 r., Nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Izby Celnej w T. z dnia [...] kwietnia 2003 r., Nr [...] odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Izby Celnej z dnia [...] lutego 2003 r., Nr [...]. Tym samym Sąd uznał, że zarówno zaskarżona decyzja, jak i decyzja organu I instancji nie narusza prawa materialnego oraz przepisów postępowania.
Pismem z dnia 31 sierpnia 2006 r. G. D. wniósł skargę o wznowienie postępowania. Jego zdaniem, w sprawie zakończonej prawomocnym wyrokiem zaistniały przesłanki restytucyjne do wznowienia postępowania. Podniósł, iż Sąd mógł błędnie ustalić stan faktyczny co do rzeczywistej wartości transakcyjnej oraz w zakresie wiarygodności i zupełności dowodów dotyczących importowanego pojazdu, jak też informacji przekazanych przez administrację celną Belgii. Przedłożył nadto postanowienie Prokuratora Okręgowego w T. z dnia [...] czerwca 2006 r., sygn. [... ] o umorzeniu śledztwa w sprawie podania nieprawdy poprzez dołączenie do zgłoszenia celnego podrobionej faktury. Wskazał, że dowody przeprowadzone w postępowaniu karnym (początkowo prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w G.) potwierdziły, iż nie podał nieprawdy, nie wprowadził w błąd organu celnego i nie naraził Skarbu Państwa na uszczuplenie należności. Jego zdaniem, w takim wypadku zaszła konieczność dalszego uzupełnienia dowodów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty