30.06.2009 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 30 czerwca 2009 r., sygn. I GSK 1012/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędzia NSA Maria Lorych-Olszanowska Protokolant Magdalena Rosik po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. C. Spółki z o.o. w J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 czerwca 2008 r. sygn. akt V SA/Wa 486/08 w sprawie ze skargi M. C. Spółki z o.o. w J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w W. na rzecz M. C. Spółki z o.o. w J. kwotę 1400 (jeden tysiąc czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 23 czerwca 2008 r., sygn. akt V SA/Wa 486/08 oddalił skargę M. C. Sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z [...] grudnia 2007 r., nr [...]w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy.

Na podstawie zgłoszenia celnego z [...] października 2002 r., SAD nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego II w W. objął procedurą dopuszczenia do obrotu towar w postaci tkaniny. W zgłoszeniu celnym - do którego załączono świadectwo pochodzenia towaru FORM A nr [...] z [...] września 2002 r. - wskazujące na indonezyjskie pochodzenie towaru - zadeklarowano 9% konwencyjną stawkę celną.

Naczelnik Urzędu Celnego II w W. wystąpił o przeprowadzenie weryfikacji świadectwa pochodzenia. W związku z brakiem odpowiedzi na wniosek weryfikacyjny od organów indonezyjskich, Naczelnik Urzędu Celnego I w W. decyzją z [...] grudnia 2006 r. uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej stawki celnej i kwoty długu celnego, zaś kwotę należności celnych obliczył z zastosowaniem autonomicznej stawki celnej. Stronę obciążono odsetkami wyrównawczymi. Podstawą zmiany stawki celnej z konwencyjnej na autonomiczną był brak potwierdzenia przez organ wystawiający świadectwo pochodzenia, że dokument ten jest autentyczny i zawiera prawidłowe dane. Wobec tego, załączone do zgłoszenia celnego świadectwo pochodzenia towaru należało uznać za dokument nieprawidłowy w celu potwierdzenia pochodzenia towaru.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty