Wyrok NSA z dnia 3 czerwca 2009 r., sygn. II GSK 1022/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia NSA Janusz Drachal (spr.) Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 3 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej V. S. societe par actions simplifiee w St. D., Francja od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 19 czerwca 2008 r. sygn. akt VI SA/Wa 278/08 w sprawie ze skargi V. S. societe par actions simplifiee w St. D., Francja na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 czerwca 2008 r. o sygn. akt VI SA/Wa 278/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę V. S. s. p. a. s. z siedzibą w S.-D. (Francja) na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] grudnia 2007 r., nr [...], w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy. Decyzją tą organ utrzymał po ponownym rozpatrzeniu sprawy własną decyzję z dnia [...] grudnia 2006 r., nr [...].
Sąd pierwszej instancji oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organu administracji, który stwierdził, że w dniu 24 września 2006 r. do Urzędu Patentowego wpłynął wniosek V. S. s. p. a. s. z siedzibą w S. Q. (dalej jako: skarżąca lub V. S.) o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy słowno-graficzny przeznaczony do oznaczania towarów i usług w klasach 03, 11, 12 i 37. Pismem z dnia 29 maja 2006 r. organ poinformował wnioskodawcę, iż w toku rozpoznania wniosku stwierdził, że zgłoszony znak jest podobny w rozumieniu art. 132 ust. 2 pkt 2 w zw. z art. 145 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.; dalej jako: p.w.p.) do znaku towarowego zarejestrowanego na rzecz H. K. a. A. pod numerem [...] z pierwszeństwem od dnia 9 listopada 1993 r. Oba znaki mają służyć do odróżniania towarów klasy 03, przy czym w zgłoszonym oznaczeniu nr [...] są to preparaty do czyszczenia, polerowania, szorowania i ścierania, mydła, preparaty do usuwania rdzy, preparaty do odtłuszczania inne niż do użytku przemysłowego, preparaty do wybielania (prania), preparaty do czyszczenia, preparaty do czyszczenia i oczyszczania powietrza w urządzeniach klimatyzacyjnych, natomiast w znaku zarejestrowanym nr [...] są to mydła, środki do prania i mycia, środki do płukania bielizny, środki do mycia naczyń, środki do czyszczenia i polerowania, środki do usuwania plam, chemiczne środki do czyszczenia metalu, drewna, kamienia, szkła, porcelany, tworzyw sztucznych i materiałów włókienniczych. Zarówno w znaku zgłoszonym, jak i w znaku zarejestrowanym występuje identyczne słowo "pur", przy czym w znaku zarejestrowanym jest to jedyny element (występujący w wersji słownej), natomiast w zgłoszonym oznaczeniu zapisane jest ono dużymi literami pismem stylizowanym w kolorze niebieskim, zakończone apostrofem i usytuowane jest poniżej słowa "clim" zapisanego małymi literami kolorem czarnym, zaś obydwa słowa owinięte są niebieską strzałką, a kropka nad literą "i" w słowie "clim" ma postać śnieżynki. Zgłoszony znak słowno-graficzny w przeciętnych warunkach obrotu gospodarczego oddziaływałby poprzez dominujący element, czyli określenie PUR, a to prowadziłoby u potencjalnego konsumenta do konfuzji i przekonania, że zgłoszona kompozycja stanowi odmianę wcześniej zarejestrowanego znaku towarowego. Równoległe istnienie na rynku przeciwstawionych znaków budziłoby więc wątpliwości wśród potencjalnych konsumentów co do źródła pochodzenia konkretnego towaru. Z uwagi na to, że nie jest możliwe udzielenie prawa ochronnego na znaki towarowe, których używanie mogłoby wprowadzić w błąd odbiorców co do pochodzenia towarów, organ odmówił udzielenia prawa ochronnego na zgłoszony za numerem [...] znak towarowy w zakresie towarów zgłoszonych w klasie 03.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty