03.06.2009 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 3 czerwca 2009 r., sygn. I GSK 1053/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia del. NSA Piotr Piszczek Sędzia NSA Jerzy Sulimierski Protokolant Magdalena Rosik po rozpoznaniu w dniu 3 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 13 kwietnia 2007 r. sygn. akt III SA/Po 1136/06 w sprawie ze skargi V. P. Spółki z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] października 2006 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu należności celnych 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w P. na rzecz V. P. Spółki z o.o. w P. 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. wyrokiem z dnia 13 kwietnia 2007 r. sygn. akt III SA/Po 1136/06, po rozpoznaniu sprawy ze skargi V. P. spółki z o.o. w P., uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] października 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu cła oraz stwierdził, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Przedstawiając w uzasadnieniu orzeczenia stan sprawy Sąd I instancji podał, że zgłoszenie celne dokonane zostało przez Spółkę w dniu [...] marca 2003 r. według dokumentu SAD nr [...]. Strona uiściła cło bez zastosowania preferencji celnych, ponieważ nie dysponowała wówczas dokumentem potwierdzającym preferencyjne pochodzenie towarów. Po otrzymaniu od eksportera wskazanego dokumentu Spółka złożyła dwa wnioski - z dnia [...] lutego 2004 r. i [...] kwietnia 2004 r. - o uznanie pierwotnego zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

Naczelnik Urzędu Celnego w P. decyzją z dnia [...] grudnia 2004 r. nr [...] uwzględnił w całości powyższe wnioski i uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej preferencji, zastosowanej stawki celnej oraz obliczenia kwoty wynikającej z długu celnego. Organ stwierdził, że towar istotnie posiada preferencyjne pochodzenie z Unii Europejskiej i określił nadpłatę długu celnego w wysokości 79,60 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp