Wyrok NSA z dnia 20 maja 2009 r., sygn. I GSK 652/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Rafał Batorowicz Sędzia NSA Kazimierz Brzeziński (spr.) Sędzia NSA Marek Zalewski Protokolant Agnieszka Warso po rozpoznaniu w dniu 20 maja 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 21 stycznia 2008 r. sygn. akt I SA/Bk 441/07 w sprawie ze skargi W.M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w B. do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w B. na rzecz W.M. kwotę 1550 (tysiąc pięćset pięćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego;

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. po rozpoznaniu sprawy ze skargi W.M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z [...] czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty wynikającej z długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług - oddalił skargę.

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekał w następującym stanie sprawy.

Decyzją z [...] listopada 2005 r., nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w B. stwierdził, iż w odniesieniu do samochodu osobowego Seat Ibiza powrotnie niewywiezionego przez skarżącego powstał w dniu 31 sierpnia 2002 r. na podstawie art. 212 § 1 pkt 1 ustawy z 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 ze zm.) dług celny w przywozie oraz określił kwotę wynikającą z długu celnego, kwotę podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług w łącznej wysokości 32.361,70 zł. Organ I instancji ustalił, że skarżący od kilku lat przebywał i pracował w Hiszpanii. Około 20 sierpnia 2002 r. przyjechał do Polski ww. samochodem. W dniu poprzedzającym wyjazd do Hiszpanii skarżący stwierdził, że w samochodzie awarii uległa pompa hamulcowa, której naprawa miała potrwać dwa tygodnie. Awaria ta uniemożliwiła skarżącemu powrotne wywiezienie samochodu w dniu opuszczenia polskiego obszaru celnego (31 sierpnia 2002 r.). W związku z niedokonaniem przez skarżącego powrotnego wywozu samochodu Naczelnik Urzędu Celnego w B. skierował do Sądu Rejonowego w B. akt oskarżenia przeciwko skarżącemu o to, że naruszył warunki odprawy celnej czasowej poprzez niedokonanie wywozu samochodu z Polski, to jest o przestępstwo skarbowe określone w art. 88 § 1 k.k.s. Sąd ten wyrokiem z 10 grudnia 2004 r., sygn. akt VI Ks 19/04 uniewinnił skarżącego i na mocy art. 113 § 1 k.k.s. w zw. z art. 230 § 2 k.p.k. zarządził na rzecz skarżącego zwrot pojazdu wraz z kluczykiem, tablicami rejestracyjnymi i dokumentami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty