Wyrok NSA z dnia 20 maja 2009 r., sygn. I GSK 421/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Rafał Batorowicz Sędzia NSA Kazimierz Brzeziński (spr.) Sędzia NSA Marek Zalewski Protokolant Agnieszka Warso po rozpoznaniu w dniu 20 maja 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T.K. - F.H. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 11 grudnia 2007 r. sygn. akt I SA/Go 244/07 w sprawie ze skargi T.K. - F.H. A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. po rozpoznaniu sprawy ze skargi T.K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z [...] lutego 2007 r., nr [...] w przedmiocie wymiaru należności celnych oraz podatku od towarów i usług - oddalił skargę.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym. W dniu [...] października 2003 r. Agencja Celna reprezentująca importera - T.K. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym tkaninę z włókna poliestrowego, nieteksturowaną barwioną według SAD Nr [...]. Na podstawie świadectw pochodzenia nr [...] z 8 września 2003 r., nr [...] z 15 września 2003 r. oraz [...] z 15 września 2003 r. zadeklarowano stawkę celną konwencyjną w wysokości 9%. Decyzją z [...] listopada 2003 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Ś. uznał ww. zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru, wartości statystycznej oraz kwoty długu celnego i należnego podatku VAT - dokonując ponownego ich obliczenia. Decyzja ta stała się ostateczna.
Postanowieniem z [...] sierpnia 2006 r. Naczelnik Urzędu Celnego w G. wznowił z urzędu postępowanie celne i podatkowe w przedmiotowej sprawie z uwagi na negatywny wynik weryfikacji ww. świadectw pochodzenia towaru, przeprowadzonej na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 października 1997 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu ustalania niepreferencyjnego pochodzenia towarów, sposobu jego dokumentowania oraz listy towarów, których pochodzenie musi być udokumentowane świadectwem pochodzenia (Dz. U. Nr 130, poz. 851 ze zm.), zwanego dalej rozporządzeniem Rady Ministrów. Koreańska Izba Handlowo-Przemysłowa pismami z 21 czerwca 2004 r. udzieliła bowiem odpowiedzi na zapytanie polskich organów celnych, że ww. świadectwa pochodzenia nie są autentyczne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty