28.04.2009 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 28 kwietnia 2009 r., sygn. II GSK 896/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia NSA Stanisław Gronowski (spr.) Sędzia NSA Andrzej Kuba Protokolant Piotr Mikucki po rozpoznaniu w dniu 28 kwietnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej V. F. GmbH w N., Niemcy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 9 maja 2008 r. sygn. akt VI SA/Wa 371/08 w sprawie ze skargi I. K. - "V." na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 maja 2008 r., sygn. akt VI SA/Wa 371/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. po rozpoznaniu skargi I. K. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy uchylił zaskarżoną decyzję, stwierdził, że nie podlega ona wykonaniu oraz zasądził od Urzędu Patentowego RP na rzecz skarżącej kwotę 1.617 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Wyrok Sądu I instancji zapadł na tle następującego stanu faktycznego:

Decyzją z dnia [...] maja 2005 r. Urząd Patentowy udzielił prawa ochronnego na znak towarowy słowno - graficzny "VANILA FASHION Izabella Kowalska" o numerze R-164202. Uprawnioną do prawa ochronnego na znak towarowy była I. K., zwana dalej "skarżącą", prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "V." I. K. z siedzibą w W., a znak przeznaczony był do oznaczania następujących towarów w klasie 25: odzież, buty, nakrycia głowy.

W dniu [...] lipca 2006 r. spółka V. F. GmbH z siedzibą w N., Niemcy, zwana dalej "spółką", wniosła do Urzędu Patentowego RP sprzeciw na prawomocną decyzję o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy słowno-graficzny "VANILA FASHION Izabella Kowalska". Według spółki prawo ochronne na znak towarowy zostało udzielone z naruszeniem art. 132 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. -Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1117 ze zm.), zwanej dalej: "p.w.p.". Stosownie do powołanego przepisu nie udziela się prawa ochronnego na znak towarowy identyczny lub podobny do znaku towarowego, na który udzielono prawa ochronnego lub zgłoszonego w celu uzyskania prawa ochronnego (o ile na znak taki zostanie udzielone prawo ochronne) z wcześniejszym pierwszeństwem na rzecz innej osoby dla towarów identycznych lub podobnych, jeżeli zachodzi ryzyko wprowadzenia odbiorców w błąd, które obejmuje w szczególności ryzyko skojarzenia znaku ze znakiem wcześniejszym. W ocenie spółki sporny znak towarowy jest podobny w takim stopniu do zarejestrowanego na jego rzecz znaku towarowego słowno-graficznego "Vanilia" o numerze R-149905, zgłoszonego z wcześniejszym pierwszeństwem, przeznaczonego do oznaczania odzieży, obuwia i nakryć głowy w klasie 25, iż mógł wprowadzić odbiorców w błąd, poprzez ryzyko skojarzenia między znakami. Ponadto pozostałe elementy słowne spornego znaku, tj. wyraz FASHION oraz zapisane zwykłą czcionką imię i nazwisko uprawnionej, pozbawione są zdolności odróżniającej. W odpowiedzi na sprzeciw skarżąca wskazała na brak podobieństwa, akcentując różnice dotyczące płaszczyzny znaczeniowej, fonetycznej i wizualnej. Jak podniosła, sporne oznaczenia powinny być oceniane jako całość, a nie poprzez pryzmat jednego z elementów znaku. Akcentowała fantazyjny charakter oznaczenia wyrazu "vanila" oraz pełne brzmienie spornego znaku - "VANILA FASHION Izabella Kowalska".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne