Wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2009 r., sygn. I GSK 503/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Sulimierski Sędziowie NSA Tadeusz Cysek (spr.) Joanna Kabat-Rembelska Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 7 kwietnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w B.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w L. z dnia 4 grudnia 2007 r. sygn. akt III SA/Lu 161/07 w sprawie ze skargi Z.A."P." S.A. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. P. z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w L. do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Z.A. "P." S.A. w P. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w B. P. kwotę 689 (sześćset osiemdziesiąt dziewięć) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 grudnia 2007 r. o sygnaturze akt III SA/Lu 161/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w L. uwzględnił skargę Z.A. "P." S.A. w P. i uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w B.P. z dnia [...] lutego 2007 r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług, a także zasądził od organu na rzecz skarżącej kwotę 3554 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania oraz określił, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. Uchylona decyzja utrzymała w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...] listopada 2006 r., nr [...].

Sąd I instancji oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, które stwierdziły, że dokonane w imieniu skarżącej zgłoszenie celne według dokumentu SAD z dnia [...] maja 2003 r. o nr [...], na podstawie którego objęto procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzone z W.: wstępny układ próżniowy zatężenia mocznika, pompy odśrodkowe jednostopniowe, pompy zasilające hydrolizer amoniaku, kompletne pompy odśrodkowe jednostopniowe, pompy wody płuczącej, w zakresie wartości celnej towaru oraz kwoty podatku od towarów i usług nie jest prawidłowe. Zdaniem organów celnych należało skorygować deklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej wartości transakcyjnej wynikającej z przedstawionej przy zgłoszeniu celnym fakturze nr [...] z dnia [...] maja 2003 r. wystawionej przez w. eksportera (E.C.a.E. S.p.A.). Określono zatem, że w wartości celnej należy uwzględnić także uiszczoną przez importera opłatę licencyjną wynikającą z zawartego z eksporterem kontraktu. Oznacza to, że przewidziana kontraktem opłata licencyjna była czynnikiem kształtującym wartość (celną) transakcyjną towaru w wysokości powiększonej o tę opłatę ceny wynikającej z faktur w. eksportera przedstawionych przy zgłoszeniu celnym. Dopiero tak określona wartość (celna) transakcyjna stanowiła wartość celną towaru.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty