Wyrok NSA z dnia 25 marca 2009 r., sygn. I GSK 676/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Sulimierski (spr.) Sędziowie Czesława Socha NSA Maria Lorych-Olszanowska Protokolant Anna Wróblewska po rozpoznaniu w dniu 25 marca 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 19 grudnia 2007 r. sygn. akt V SA/Wa 1927/07 w sprawie ze skargi B. Ł. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 19 grudnia 2007 r., sygn. akt V SA/Wa 1927/07 oddalił skargę B. Ł. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] kwietnia 2007 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia powstania długu celnego oraz zobowiązania podatkowego.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, że w dniu [...] stycznia 2004 r. podczas wykonywania czynności służbowych funkcjonariusze Komendy Rejonowej Policji zatrzymali do kontroli w W. samochód osobowy marki [...], numer nadwozia [...], wyposażony w niemieckie numery rejestracyjne. Kierowcą była obywatelka Polski - B. Ł., zamieszkała w W. Kierująca pojazdem nie posiadała przy sobie dokumentów, które wskazywałyby na to, że jest właścicielem pojazdu oraz że samochód został legalnie wprowadzony na polski obszar celny. Na podstawie okazanego przez nią dowodu rejestracyjnego ustalono, że pojazd jest własnością B. S. - obywatela Niemiec. W trakcie prowadzonego postępowania karnego skarbowego B. Ł. przedstawiła upoważnienie wystawione przez S. A., z którego wynikało, że jako pracownik firmy S. M. H. V. (której właścicielami byli S. A. oraz B. S.) jest upoważniona do korzystania z pojazdu. Jednakże według ustaleń sądu, B. Ł. nigdy nie była pracownikiem tej firmy, formalnie ani nieformalnie. Nie została z nią zawarta umowa o pracę ani też nie wykonywała żadnej pracy z innego tytułu. Ponadto polisa ubezpieczeniowa pojazdu została wystawiona na B. Ł. i jej córkę, zatem samochód nie był samochodem służbowym, wykorzystywanym przez firmę. Okoliczności sprawy wskazują więc na fakt, że przedmiotowy samochód został na stałe przekazany B. Ł. Ustalono również, iż sporny pojazd nie figuruje w komputerowej kartotece przywozowej pojazdów samochodowych dopuszczonych do wolnego obrotu na polskim obszarze celnym. Z informacji Europejskiego Rejestru Pojazdów wynika zaś, że samochód nie figuruje jako utracony na terenie Niemiec, do dnia 3 lutego 2004 r., oraz że w dniu 12 kwietnia 2003 r. został wymeldowany.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty