Wyrok NSA z dnia 22 stycznia 2009 r., sygn. I GSK 396/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Sulimierski Sędziowie Małgorzata Korycińska (spr.) NSA Zdzisław Sadurski Protokolant Małgorzata Suchocka po rozpoznaniu w dniu 22 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "L." Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 13 grudnia 2007 r. sygn. akt V SA/Wa 2080/07 w sprawie ze skargi "L." Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
I
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę L. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] maja 2007 r. w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.
W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że na podstawie dokumentu SAD o nr [...] z dnia [...] kwietnia 2001 r. objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym leki, uprzednio objęte procedurą składu celnego. Do zgłoszenia dołączono deklarację wartości celnej oraz faktury handlowe wystawioną przez eksportera - firmę L. S.A. ze S. W wyniku kontroli celnej przeprowadzonej u importera ujawniono zawartą przez niego z eksporterem umowę z [...] lipca 1999 r. nr [...] wraz z załącznikami regulującymi wysokość rabatów i premii pieniężnych dla firmy L. Spółka z o.o. oraz noty kredytowe zawierające informacje o kwocie premii pieniężnej udzielonej przez kontrahenta zagranicznego i numerach faktur, z którymi miała nastąpić kompensacja płatności. Na skutek wyników kontroli i mając na uwadze, że przy zgłaszaniu towarów do procedury dopuszczenia do obrotu importer nie zgłosił, iż ceny leków wskazane na fakturach załączonych do zgłoszenia celnego nie są ostateczne, decyzją z dnia [...] marca 2004 r., Naczelnik Urzędu Celnego w P. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i wysokości zobowiązania podatkowego. Orzekając w tym zakresie określił wartość celną w skorygowanej (obniżonej) wysokości uznając, że podana w fakturach handlowych wartość leków została zawyżona, oraz kwotę podatku od towarów i usług od tak określonej podstawy opodatkowania. Orzekając na skutek odwołania strony, Dyrektor Izby Celnej w W. decyzją z dnia [...] maja 2005 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. Decyzja ta została uchylona wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 28 lutego 2006 r., sygn. akt V SA/Wa 1924/05 z uwagi na naruszenie przez organ przepisu art. 210 § 4 Ordynacji podatkowej, z uwagi na brak przedstawienia w uzasadnieniu decyzji podstawy faktycznej rozstrzygnięć, w tym metody użytej dla ustalenia rabatu, o który pomniejszono wartość celną towaru objętego przedmiotowym zgłoszeniem celnym. Ponownie orzekając w sprawie Dyrektor Izby Celnej w W. decyzją z dnia [...] maja 2007 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu wskazał, że w sprawie tej nota kredytowa nr [...] z [...] sierpnia 2001 r. została dopasowana do okresu, w którym zostały dokonane odprawy celne importowanych towarów. Łączna wartość zaimportowanych farmaceutyków w miesiącu kwietniu 2001 r. wynosiła 4.271.280,00 EUR. W wyniku proporcjonalnego rozbicia tej kwoty, do przedmiotowego zgłoszenia celnego przyporządkowano kwotę 3.193,78 EUR dokonując procentowego rozbicia tej kwoty na poszczególne pozycje danego zgłoszenia celnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty