21.01.2009 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2009 r., sygn. II GSK 668/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk (spr.) Sędzia del. WSA Magdalena Bosakirska Sędzia NSA Cezary Pryca Protokolant Anna Tomaka-Magdoń po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. d. P. N. S.A. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 grudnia 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 791/07 w sprawie ze skargi S. d. P. N. S.A. w S. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. uchyla decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...], 3. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz S. d. P. N. S.A. w S. kwotę 1050 zł (słownie: tysiąc pięćdziesiąt) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 12 grudnia 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę S. d. P. N. S.A. w S. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy.

Sąd I instancji oparł się na następujących ustaleniach faktycznych. W dniu [...] stycznia 2005 r. skarżąca zgłosiła do rejestracji znak towarowy CHOKELLA dla następujących towarów: płatki śniadaniowe, muesli, płatki kukurydziane, batony zbożowe, płatki zbożowe, preparaty zbożowe, produkty żywnościowe na bazie ryżu, mąki lub zbóż, także w formie dań gotowych do użytku. W związku z możliwością przeciwstawienia temu znakowi znaku towarowego CHOKELLA [...], udzielonego z pierwszeństwem od dnia [...] sierpnia 1993 r. na rzecz uczestnika postępowania K. T. I. B. A/S w D., a będącego w dniu zgłoszenia znaku skarżącej w stanie tzw. karencji (wynikającej z art. 132 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2002 r. Prawo własności przemysłowej; Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.; zwanej dalej p.w.p.) skarżąca w dniu [...] lutego 2005 r. do Urzędu Patentowego wniosła o wydanie decyzji deklaratoryjnej, stwierdzającej wygaśnięcie prawa ochronnego na znak towarowy z powodu jego nieużywania, skutecznej od chwili, gdy nastąpiło zdarzenie, z którym ustawa wiąże skutek wygaśnięcia, tj. z chwilą, kiedy upłynął 5-letni okres jego nieużywania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne