22.01.2009 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 22 stycznia 2009 r., sygn. I GSK 232/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Sulimierski Sędziowie Małgorzata Korycińska (spr.) NSA Zdzisław Sadurski Protokolant Małgorzata Suchocka po rozpoznaniu w dniu 22 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej I.H. - P.W. "H." od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 5 września 2007 r. sygn. akt III SA/Po 548/06 w sprawie ze skargi I.H. - P.W. "H." na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] kwietnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

I

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. oddalił skargę I.H. - P.W. "H." na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] kwietnia 2006 r. w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy. Naczelnik Urzędu Celnego w L. decyzją z dnia [...] listopada 2004 r. uznał za nieprawidłowe zgłoszenie celne dokonane przez I.H. w procedurze uproszczonej poprzez wpis do rejestru towarów objętych procedurą dopuszczenia do obrotu z dnia [...] lipca 2002 r. oraz zgłoszenie celne uzupełniające SAD nr [...] z dnia [...] lipca 2002 r. w części dotyczącej stawki celnej i kwoty długu celnego. Organ określił kwotę długu celnego i wezwał importera do uiszczenia należności celnych od odzieży sprowadzonej z Chin oraz odsetek wyrównawczych. Organ stwierdził, że do zgłoszenia celnego SAD dołączono m.in. świadectwo pochodzenia towaru nr [...] z dnia [...] maja 2002 r. Wskazał również, że polskie organy celne zwróciły się o dokonanie weryfikacji pod względem autentyczności i poprawności danych m.in. powyższego świadectwa pochodzenia. Pismami z dnia 25 września 2003 r. i z dnia 30 stycznia 2004 r. chińskie władze nie potwierdziły jego autentyczności. Negatywny wynik weryfikacji był podstawą do zmiany stawki konwencyjnej w wysokości 18% na stawkę autonomiczną podwyższoną o 100% (ze względu na niemożność ustalenia kraju pochodzenia towaru). Nałożenie obowiązku uiszczenia odsetek wyrównawczych wynikało z zarejestrowania kwoty długu celnego na podstawie nieprawidłowych danych przedłożonych przez stronę. Orzekając na skutek odwołania strony Dyrektor Izby Celnej w P. decyzją z dnia [...] kwietnia 2006 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty