20.01.2009 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 20 stycznia 2009 r., sygn. I GSK 1185/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędzia NSA Kazimierz Brzeziński (spr.) Sędzia del. NSA Piotr Piszczek Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 20 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej U. P. Spółki z o.o. we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 14 sierpnia 2007 r. sygn. akt III SA/Wr 81/07 w sprawie ze skargi U. P. Spółki z o.o. we W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od U. P. Spółki z o.o. we W. na rzecz Dyrektora Izby Celnej we W. 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. po rozpoznaniu sprawy ze skargi "U. P." Sp. z o.o. z siedzibą we W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] grudnia 2006 r. Nr [...] w przedmiocie retrospektywnego zaksięgowania kwoty wynikającej z długu celnego - oddalił skargę.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że na podstawie zgłoszenia celnego z dnia [...] marca 2005 r., Nr [...], Spółka "U. P." zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu sprowadzone z Chin towary określone w zgłoszeniu jako urządzenia do zapisu i odtwarzania dźwięku, odtwarzacze [...] i [...], klasyfikując je według kodu CN 8520 90 90 90.

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2006 r. Nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego we W. uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe, zakwalifikował importowane towary według kodu CN 8527 31 98 00 i orzekł o retrospektywnym zaksięgowaniu kwoty długo celnego w wysokości 26.892,80 zł oraz wezwał stronę do uiszczenia odsetek od tej kwoty.

Po rozpatrzeniu odwołania Spółki, Dyrektor Izby Celnej we W. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję Naczelnika Urzędu Celnego we W. Organ odwoławczy stwierdził, że sprowadzone przez Spółkę towary są przenośnymi aparatami zasilanymi bateriami, posiadającymi w tej samej obudowie: pamięć typu flash, mikrofon, mikroprocesor zaprogramowany dla oprogramowania MP3/WMA/WMV7WAV/ASF, wyświetlacz LCD, tuner radiowy oraz przyciski sterujące. Każdy aparat wyposażony jest we wtyk umożliwiający podłączenie do maszyny automatycznego przetwarzania danych w celu odbierania plików MP3 z wykorzystaniem portu USB. Organ odwoławczy uznał, że aparaty te łączą w sobie funkcje odbiorników radiowych oraz urządzeń do nagrywania i odtwarzania dźwięku i są objęte pozycją 8527 Wspólnotowej Taryfy Celnej (WTC) w brzmieniu: "Aparatura odbiorcza do radiotelefonii, radiotelegrafii lub radiofonii, nawet posiadająca w tej samej obudowie aparaturę do zapisu lub odtwarzania dźwięku, lub zegar."

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty