27.08.2009

Wyrok NSA z dnia 27 sierpnia 2009 r., sygn. II GSK 20/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk (spr.) Sędziowie Zofia Borowicz NSA Janusz Zajda Protokolant Magdalena Rosik po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 3 października 2008 r. sygn. akt V SA/Wa 1210/08 w sprawie ze skargi B. C.-K. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 3 października 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w W., na skutek skargi B. C.-K., uchylił decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne oraz fundusz pracy za okres od maja 1997 r. do grudnia 1998 r. w wysokości 11208,98 zł.

Ze stanu faktycznego sprawy ustalonego przez Sąd I instancji wynika, że w dniu [...] lipca 2007 r. do organu wpłynął wniosek skarżącej o umorzenie zaległości z tytułu nieopłaconych składek, które powstały w okresie od maja 1997 r. do grudnia 1998 r. w związku z prowadzoną przez nią w latach 1994 - 2000 działalnością gospodarczą, z uwagi na trudną sytuację materialną, kiedy jej jedynym źródłem utrzymania jest emerytura w wysokości 524 zł netto miesięcznie. Decyzją z dnia [...] listopada 2007 r. organ I instancji odmówił skarżącej umorzenia zadłużenia uznając, że nie zachodzą w sprawie przesłanki całkowitej nieściągalności określone w art. 28 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 ze zm.), zwanej dalej u.s.u.s., ponieważ pomimo zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej w jej gospodarstwie domowym znajduje się majątek podlegający zabezpieczeniu i egzekucji. Z emerytury prowadzona jest egzekucja ponad kwotę wolną od potrąceń, a pozostała suma nie pozbawia skarżącej możliwości zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych. Ponadto posiada własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, na którym istnieje faktyczna możliwość ustanowienia zabezpieczenia roszczeń organu przez wpis do hipoteki. Tym samym za umorzeniem należności nie przemawia również ważny interes skarżącej, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne (Dz.U. Nr 141, poz. 1365), zwanego dalej rozporządzeniem. Zaskarżoną decyzją z dnia [...] marca 2008 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych utrzymał tę decyzję w mocy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty