Wyrok NSA z dnia 24 września 2009 r., sygn. I GSK 671/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Sulimierski Sędziowie Józef Waksmundzki NSA Marzenna Zielińska (spr.) Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 24 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "T." S.A. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 18 grudnia 2007 r. sygn. akt III SA/Gl 829/07 w sprawie ze skargi "T." S.A. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 grudnia 2007 r., sygn. akt III SA/Gl 829/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oddalił skargę "T." S.A. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] marca 2007 r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy. W dniu [...] grudnia 2003 r. Naczelnik Urzędu Celnego w B., na podstawie dokumentu SAD nr [...] objął procedurą dopuszczenia do obrotu zgłoszone przez "T." S.A. w B. w poz. 4 wino o nazwie handlowej V. w ilości 1200 butelek o pojemności 0,75 litra, sprowadzone z Niemiec, pochodzące ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wartość celną towaru przyjęto w wysokości zadeklarowanej przez spółkę, odpowiadającej wartości transakcyjnej udokumentowanej fakturą wystawioną przez sprzedającego - Z.& M. GmbH & Co., uwzględniając przy tym zadeklarowaną zawartość alkoholu - do 13% (kod PCN 220421800), z zastosowaniem stawki celnej 20 %. Ponadto dla przedmiotowego towaru zadeklarowano stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22% oraz stawkę podatku akcyzowego w wysokości 136 zł/hl.

Decyzją z dnia [...] listopada 2006 r., nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w B. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej zapisu w polu 33 SAD - kod towaru oraz w polu 47 - obliczenie opłat i określił je inaczej niż zadeklarował importer. W uzasadnieniu organ I instancji stwierdził, że podczas czynności kontrolnych przeprowadzonych przez funkcjonariuszy celnych ujawniono u importera dokument VI2 - zaświadczenie nr [...] z dnia [...] listopada 2003 r., zawierające w polu 9 informację o ogólnej zawartości importowanego alkoholu 14,04% oraz o rzeczywistej zawartości alkoholu - 13,81%, co uzasadniało zaklasyfikowanie importowanego towaru do kodu PCN 220421840 (wina o rzeczywistej mocy alkoholu przekraczającej 13% objętości, ale nieprzekaraczającej 15% objętości). Organ określił również kwotę należnego podatku akcyzowego, podatku od towarów i usług oraz odsetek wyrównawczych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne