Wyrok NSA z dnia 29 września 2009 r., sygn. I GSK 725/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Sulimierski Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędzia del. WSA Magdalena Bosakirska (spr.) Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 15 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "D. D. P." Spółki z o.o. w B. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 8 lutego 2008 r. sygn. akt III SA/Wr 408/07 w sprawie ze skargi "D. D. P." Spółki z o.o. w B. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we W. do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz "D. D. P." Spółki z o.o. w B. P. kwotę 1134 (słownie: jeden tysiąc sto trzydzieści cztery) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 8 lutego 2008 r., sygn. akt III SA/Wr 408/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. oddalił skargę D. D. P. Spółki z o.o. z siedzibą w B. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] czerwca 2007 r., nr [...], w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług.
I
Ze zgromadzonych w sprawie akt i uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia Sąd pierwszej instancji przyjął następujące ustalenia.
Na podstawie zgłoszenia celnego z dnia [...] października 2006 r., według dokumentu SAD nr [...], w imieniu skarżącej spółki zgłoszono do procedury dopuszczenia do obrotu sprowadzony z Korei towar, określony jako "linia technologiczna do produkcji artykułów RTV w stanie rozmontowanym na czas trwania transportu" deklarując kod CN 8479 89 97 90, obejmujący pozostałe maszyny i urządzenia mechaniczne przeznaczone do wykonywania funkcji specjalnych, niewymienione ani niewłączone gdzie indziej w dziale 84 Wspólnotowej Taryfy Celnej, z zastosowaniem stawki celnej 1,7%. Do zgłoszenia skarżąca spółka dołączyła fakturę, zgodnie z którą przedmiotem importu były towary określone jako prasa oraz urządzenie zmiany matrycy. Strona traktowała przedmiotowy towar jako przywieziony w ramach importu linii technologicznej, która miała zostać zaklasyfikowania jako całość do kodu 8479 89 97 90 taryfy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty