Wyrok NSA z dnia 2 września 2009 r., sygn. I GSK 946/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska Sędziowie Joanna Kabat-Rembelska (spr.) NSA Cezary Pryca Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 2 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. P.- PHU T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 22 kwietnia 2008 r. sygn. akt III SA/Po 123/08 w sprawie ze skargi E. P. - PHU T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. wyrokiem z dnia 22 kwietnia 2008 r. w sprawie sygn. akt II SA/Po 123/08 oddalił skargę E. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Naczelnik Urzędu Celnego w K. decyzją z dnia [...] listopada 2006 r. uznał opisane zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie: zastosowanych preferencji, określenia stawki celnej, obliczenia kwoty wynikającej z długu celnego, podstawy obliczenia podatku od towarów i usług.

W motywach rozstrzygnięcia organ celny I instancji podał, że E. P. [...] października 2002 r. złożyła w Urzędzie Celnym w G. zgłoszenie celne SAD nr [...], którym wniosła o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu towaru w postaci naczepy marki [...] sprowadzonej z Niemiec w oparciu o obniżoną (preferencyjną) stawkę celną, obowiązującą dla towarów pochodzących z Unii Europejskiej, na podstawie deklaracji eksportera sporządzonej na dokumencie uzupełniającym do faktury.

W uzasadnieniu organ podkreślił, że z uwagi datę powstania długu celnego, przed dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej, na podstawie art. 26 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo celne (Dz. U. Nr 68, poz. 623 ze zm.) w sprawie mają zastosowanie przepisy dotychczasowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty