30.09.2009 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 30 września 2009 r., sygn. II GSK 492/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek Sędzia NSA Andrzej Kuba (spr.) Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz Protokolant Michał Sikora po rozpoznaniu w dniu 30 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Komisji Nadzoru Finansowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 14 sierpnia 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 986/07 w sprawie ze skargi A. B. na decyzję Komisji Nadzoru Finansowego z dnia [...] marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia naruszenia obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 sierpnia 2007 r. o sygn. akt VI SA/Wa 986/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. uchylił decyzję Komisji Nadzoru Finansowego z dnia [...] marca 2007 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia [....] sierpnia 2006 r., w przedmiocie stwierdzenia naruszenia obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej oraz stwierdził, że decyzje te nie podlegają wykonaniu.

Sąd uznał za miarodajne następujące ustalenia faktyczne dokonane przez organy administracji.

Decyzją z dnia [...] marca 2007 r. Komisja Nadzoru Finansowego utrzymała w mocy decyzję Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia [...] sierpnia 2006 r., w której stwierdzono w odniesieniu do A. B., pełniącego obowiązki maklera papierów wartościowych i doradcy finansowego, naruszenie art. 159 ustawy z dnia 21 sierpnia 2000 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (t.j.: Dz. U. z 2002 r. Nr 49, poz. 447 ze zm.), nakładającego obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. Stwierdzono również naruszenie przez skarżącego postanowień regulaminu organizacyjnego A. P. T. E. S.A., w którym skarżący był zatrudniony, chroniącego informacje poufne i nakładającego na wszystkich pracowników obowiązek przestrzegania tajemnicy zawodowej. Jednocześnie odstąpiono wobec skarżącego od wymierzenia sankcji określonej w art. 130 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 ze zm.). W myśl powołanego wyżej przepisu Komisja może skreślić maklera lub doradcę z listy albo zawiesić jego uprawnienia do wykonywania zawodu na okres od 3 miesięcy do 2 lat na skutek naruszenia w związku z wykonywaniem zawodu przepisów prawa lub regulaminów i innych przepisów wewnętrznych, do których przestrzegania makler lub doradca jest zobowiązany w związku z wykonywaniem zawodu. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia wskazano również przepis art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o nadzorze nad rynkiem kapitałowym (Dz. U. Nr 183, poz. 1537 ze zm.), stosownie do którego Komisja w zakresie swojej właściwości podejmuje uchwały, a w sprawach indywidualnych wydaje decyzje administracyjne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp